Ropné společnosti nabízejí slušný dividendový výnos

ropa

Korekce z posledních zhruba dvou týdnů se nevyhnula ani sektoru těžby ropy a zemního plynu. Od začátku roku ztratil index Stoxx Europe 600 Oil & Gas zhruba 6 %, podobně se vedlo i severoamerickému protějšku S&P 500 Energy.

Akcie firem ze sektoru energií padaly nejen kvůli měnové krizi, která zasáhla některé rozvíjející se trhy (Emerging Markets), ale i v reakci na špatné výsledky hospodaření a nepříliš optimistickému výhledu pro většinu z nich.

Zisky firem padaly

Největší ropné společnosti podle tržní kapitalizace Exxon Mobil spadl v posledním kvartále minulého roku zisk nejvíce za poslední čtyři roky, propad zaznamenaly také zisky evropského giganta Royal Dutch Shell. Pozitivně nevyzněly ani výsledky hospodaření firem Chevron či BP (dříve British Petroleum). ConocPhillips se sice zisk zvýšil, ale jen díky tomu, že se firma zbavovala části nestrategických aktiv. Nižší zisk za rok 2013 zřejmě oznámí i norský Statoil.

Zhoršující se trend v hospodaření bylo možné sledovat už v předešlém období a i kvůli tomu ropné indexy zaostávaly relativně k vývoji svých mateřských indexů S&P 500 a Stoxx Europe 600. Důvody jsou u zmíněných firem stejné – vysoké kapitálové výdaje na časově náročné projekty a zvyšující se náklady na těžbu při stagnující produkci a ceně ropy. V případě integrovaných evropských firem provozujících rafinérie to jsou i nízké marže kvůli dovozům ropných produktů ze Spojených států a nové konkurenci rafinérií na Středním východě a v Asii.

Investice do nových těžebních kapacit

Společnosti se snaží hledat úspory a první na ráně jsou investice do průzkumu a infrastruktury v rámci nových těžebních projektů. Taktéž se zbavují okrajových aktiv. Podle banky Barclays letos zpomalí investice do produkce již čtvrtý rok po sobě. Management společností Exxon, Shell, BP či Total ve snaze ukonejšit akcionáře upřednostňuje zvyšování návratnost kapitálu před růstem produkce. Tento vývoj však nemůže trvat donekonečna a dříve nebo později budou muset ropné firmy investovat do nových těžebních kapacit.

Firmy nabízejí nadprůměrný dividendový výnos

I přes vyjmenovaná negativa vývoje v tomto sektoru však považuji investici do akcií zmíněných firem za zajímavou, i když spíše pro konzervativnějšího investora. Společnosti mají stále solidní cash flow a sektor nabízí nadprůměrný dividendový výnos a i přes veškeré problémy některé z nich dividendy zvyšují, naposledy Shell. Investovat se do velkých ropných firem (oil majors) dá samozřejmě přímo do jednotlivých akciových titulů, pro diverzifikaci mohou být vhodnější ETF (Exchange Traded Funds), v tom případě ale fondy obsahuje i akciové tituly z dalších subsektorů.

Pro společnosti zařazené do evropského indexu Stoxx 600 se nabízí ETF od iShares – STOXX Europe 600 Oil & Gas. Fond vyplácí dividendu až čtyřikrát do roka, přičemž aktuální výnos (distribution yield) je okolo 4,7 %. Největší část portfolia zaujímají společnosti BP, Shell, Total, ENI, BG Group, Statoil a Repsol.

Na trhu ve Spojených státech připadá do úvahy fond Energy Select Sector SPDR zahrnující nejen společnosti jako Exxon, Chevron či ConocoPhillips, ale také například poskytovatele služeb a zařízení Schlumberger a Halliburton. Distribuovaný výnos je zde však nižší, okolo 1,8 %.

Autor článku: Jaroslav Krejčí, FINAPRA Capital

finapra_logoFINAPRA Capital a.s., introducing broker dánské Saxo Bank

 

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.