Jak se neztratit v nabídce ETF

USD

Rizikovost burzovně obchodovaných fondů (ETFs) se odvíjí od rizikovosti držených cenných papírů. Do jakých cenných papírů ETFka investují? Jak se vyznat v nabídce?

Na významných světových burzách můžete vybírat z několika stovek ETF. I zkušenějším investorům může šíře nabídky komplikovat výběr. Pro snazší orientaci si můžete rozdělit burzovně obchodované fondy do několika skupin podle druhu cenných papírů, do nichž investují.

Dluhopisová ETF nabízejí nižší volatilitu i výnos

Za konzervativní jsou obecně považovány investice, které v čase méně kolísají (pozn. mají nízkou volatilitu). Cenou za nižší výkyvy tržní hodnoty ETF je poměrně nízký výnos. Vzhledem k tomu, že burzovně obchodované fondy nejsou dostupné v korunách, měl by český investor počítat s měnovým rizikem. Každé posílení koruny umazává část zisků z investice v cizí měně.

TIP:

Současná výkonnost ETF fondů zaměřených na nástroje peněžního trhu a konzervativní dluhopisy je nízká, někdy dokonce i záporná. Například ETF SPDR Barclays 1-3 Month T-Bill investuje do amerických státních dluhopisů se splatností do jednoho roku (pokladničních poukázek) a za poslední rok dosáhl záporné výkonnosti -0,06 %. Na americké státní dluhopisy se splatností 7 až 10 let se zaměřuje iShares 7-10 Year Treasury Bond ETF. Tento fond za poslední rok odepsal 3,6 %, na horizontu tří let je již výkonnost kladná (5,1 %).

Vyšší výnosy nabízejí rizikovější typy dluhopisů. Téměř 10 % získal za poslední tři roky Vanguard Total Bond Market ETF. Tento fond mixuje v portfoliu především státní a firemní dluhopisy emitentů z USA.

Akciové ETF

Ve skupině akciových fondů naleznete nejvíce produktů. Je zřejmé, že akciové ETFs zařazují do svých portfolií akcie nejrůznějších společností. Ještě před samotným výběrem vhodných burzovně obchodovaných fondů byste měli vědět, zda se budete při sestavovaní portfolia držet regionální či sektorové alokace.

Pokud se rozhodnete pro první možnost, máte na výběr ze dvou řešení – buď zvolíte jeden globální fond (například SPDR MSCI ACWI IMI ETF), nebo několik fondů investujících v rámci jednotlivých regionů (Amerika, Evropa, rozvíjející se země…). Výhodou tohoto řešení je možnost nadvážení či podvážení vybraného regionu. Existují i ETF, které pokrývají širší region a současně záměrně vynechávají například americké akcie (iShares MSCI ACWI ex US Index Fund).

Sestavit lze také portfolio po jednotlivých sektorech. Například se můžete snažit pokrýt následující sektory: finance, spotřební zboží, průmysl a zdravotnictví. Prostřednictvím ETF můžete podílet na vývoji všech důležitých sektorů ekonomiky.

V portfoliu můžete také využít ETF investující do akcií s malou, střední či nejvyšší tržní kapitalizací.

Různé investiční strategie

Na trzích naleznete i burzovně obchodované fondy, jež sledují určitou investiční strategii. Příkladem mohou být například ETF investující do dividendových společností, firem řízených podle islámského práva Šaría, akcií společností řízených podle zásad trvale udržitelného rozvoje, akcií vykazujících nízkou volatilitu, hodnotových či růstových akcií.

Komoditní ETF

Burzovně obchodované fondy mohou investovat přímo do vybraných komodit, akcií firem z komoditního sektoru nebo do futures kontraktů na vybrané komodity (zde se jedná o ETC).

Seznam komodit, které může fond fyzicky nakupovat a držet v portfoliu je značně omezený – jedná se především o ETF na drahé kovy. Největším fondem, který fyzicky investuje do zlata je SPDR Gold Trust. Kdo dává přednost investicím do futures kontraktů na zlato, může využít například PowerShares DB Gold Fund a E-TRACS UBS Bloomberg CMCI Gold ETN.

Spekulace na pokles a páková ETF

Samostatnou skupinu tvoří burzovně obchodované fondy, jejichž hodnota jde proti trhu (short ETF). Například tržní cena db x-trackers ShortDAX Daily UCITS ETF roste v případě poklesu indexu německé burzy DAX. V případě růstu trhu zaznamenává investor ztrátu.

Zejména pro spekulanty jsou určena páková ETF, jejichž kurz se mění o násobky pohybu trhu. Existují jedničková, dvojková a trojková ETF (maximální páka je 3).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …