Nové ETF na evropské akcie s nízkou volatilitou

Akciové ETF

Někteří investoři se neradi vystavují riziku výrazných výkyvů hodnoty portfolia. State Street Global Advisors (SSgA) uvádí na trh další burzovně obchodovaný fond, který investuje do akcií s nižší kolísavostí.

State Street Global Advisors (SSgA) má ve své nabídce dva burzovně obchodované fondy, které vybírají méně volatilní akcie. Na americké společnosti z indexu S&P 500 se zaměřuje fond SPDR S&P 500 Low Volatility UCITS ETF, který byl uveden na trh začátkem října roku 2012. Portfolio tohoto ETF obsahuje 100 společností z indexu S&P 500, jejichž akcie vykázaly za posledních 252 obchodních dnů nejnižší volatilitu. Stejnou myšlenku sleduje i nové ETF na evropské akcie.

Sto evropských společností

V závěru letošního března se rozrostla nabídka State Street Global Advisors o ETF, které se zaměřuje na evropské akcie – SPDR EURO STOXX Low Volatility UCITS ETF. Fond kopíruje index EURO STOXX Low Risk Weighted 100, který vypovídá o vývoji 100 evropských společností s nízkou volatilitou. ETF uplatňuje fyzickou replikaci indexu (tzn. do portfolia jsou nakupovány přímo akcie obsažené v indexu).

Portfolio fondu obsahuje akcie firem s vysokou, střední i nízkou tržní kapitalizací z dvanácti zemí eurozóny. Konkrétně se jedná o tituly z Belgie, Německa, Finska, Francie, Řecka, Irska, Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Rakouska, Portugalska a Španělska. Do portfolia se dostanou pouze společnosti, které vykazují na ročním horizontu nejnižší volatilitu.

Největší váhové zastoupení v portfoliu mají francouzské (31 %), německé (26 %) a nizozemské (12 %) společnosti. Nejvýznamnějšími sektory jsou průmysl, finance a spotřební zboží.

TOP 10 společností v portfoliu ETF:

  • MAN: 2,95 %
  • Groupe Bruxelles Lambert: 1,40 %
  • Cofinimmo: 1,31 %
  • Ackermans & van Haaren: 1,30 %
  • Linde: 1,23 %
  • Air Liquide: 1,21 %
  • Unilever: 1,19 %
  • Terna: 1,17 %
  • Total: 1,16 %
  • Deutsche EuroShop: 1,14%

Kdo může nové ETF využít?

Prostřednictvím nového SPDR EURO STOXX Low Volatility UCITS ETF získávají investoři přístup k méně rizikovým evropským akciím a současně si zachovávají šanci na dosažení zajímavého výnosu. Tyto produkty jsou podle vyjádření emitenta ETF v poslední době velmi žádané. „Investoři hledají možnosti, jak snížit riziko negativního vývoje v období volatilních trhů,“ doplnil Axel Riedel, zodpovědný za obchod s ETF SPDR v Německu a Rakousku.

Aktuální kurz a nákladovost

Kurz burzovně obchodovaného fondu se aktuálně pohybuje nad hranicí 25 eur. Vzhledem k ceně jednoho podílu je toto ETF snadno přístupné i pro investory nižšími objemy prostředků. Celková nákladovost fondu zůstává na velmi přijatelné úrovni (TER 0,3 %).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …