ETF investující do konvertibilních dluhopisů

jednání analytiků

Na německém trhu Xetra je od poloviny října k dispozici nový burzovně obchodovaný fond, jež nakupuje do portfolia konvertibilní dluhopisy. Tvůrcem ETF je společnost State Street Global Advisors. Do čeho tento fond investuje? Jaké jsou přednosti tohoto ETF?

Konvertibilní dluhopisy se často označují jako hybridní cenné papíry, jež kombinují vlastnosti dluhopisů a akcií. Po dobu držení konvertibilního dluhopisu inkasuje investor každoročně kupón v předem známé výši. V době splatnosti tohoto typu dluhopisu se může investor rozhodnout, zda si nechá vyplatit jeho nominální hodnotu nebo využije svého práva a smění dluhopisy za akcie za předem sjednanou cenu.

Ke směně dluhopisu za akcie dochází tehdy, když je aktuální tržní cena akcií vyšší než sjednaná cena. V takovém případě dosáhne investor dodatečného výnosu, který může velmi vylepšit výslednou výkonnost investice.

ETF z dílny State Street Global Advisors

Nový burzovně obchodovaný fond naleznete pod názvem SPDR Thomson Reuters Global Convertible Bond UCITS ETF (ISIN IE00BNH72088). Cílem fondu je dosáhnout výkonnosti srovnatelné s indexem Thomson Reuters Qualified Global Convertible Index. Jak napovídá název fondu a indexu, portfolio ETF je sestaveno z globálních konvertibilních dluhopisů. Aktuálně v portfoliu dominují konvertibilní dluhopisy firem ze Spojených států (43,9 %). Na dalších pozicích jsou francouzské (8,9 %), japonské (7,2 %), německé (6 %) či čínské (5,8 %) hybridní dluhopisy (pozn. seznam zemí obsahuje i řadu dalších zemí).

Burzovně obchodovaný fond uplatňuje fyzickou replikaci indexu. K zajištění dostatečné likvidity jsou do portfolia zařazovány pouze takové konvertibilní dluhopisy, jejichž objem emise se pohybuje mezi 275 a 500 miliony dolarů. Váha žádného z emitentů nesmí v portfoliu překračovat hranici 4 %.

Kvalita konvertibilních dluhopisů

V současné době mají v portfoliu nejvyšší váhové zastoupení dluhopisy se splatností od tří do pěti let (34,7 %). Dluhopisy se splatností do tří let zaujímají přibližně 38 %. Naopak dluhopisy s velmi dlouhou dobou splatnosti (20 a více let) tvoří 11 %.

ETF investuje do konvertibilních dluhopisů více než 200 společností z různých odvětví. Mezi nejvýznamnější patří například americká biotechnologická společnost Gilead Sciences, výrobce telekomunikačních zařízení Nokia či společnost WellPoint působící v oblasti zdravotní péče.

Vzhledem k tomu, že konvertibilní dluhopisy pocházejí od soukromých společností, je dobré sledovat i složení portfolia dle ratingového hodnocení. Na celkovém portfoliu se s přibližně 13 % podílejí společnosti s hodnocením A až AA-. Více než polovina společností nemá ratingové hodnocení.

Nákladovost fondu

SPDR Thomson Reuters Global Convertible Bond UCITS ETF může být alternativou pro investory, kteří se obávají vysoké volatility akcií a současně usilují o dosažení vyššího výnosu, než nabízejí standardní firemní dluhopisy. Nákladovost ETF je na velmi přijatelné úrovni – TER je 0,5 %. Fond je veden v dolarech a obchodován v dolarech i eurech.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …