Země MINT: Stanou se novými hvězdami?

Dobrý volba?

V článku Rozvíjející se země nabízejí atraktivní ocenění jsme se zmínili o aktuálních rizicích spojených se zeměmi ze skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). Mezi hlavní rizika patří například velký deficit Brazílie nebo zpomalování vývoje v Číně a také celkový pokles výkonnosti těchto zemí. Proto by se investor mohl začít zajímat o další poměrně atraktivní skupinu zemí, pro kterou se pomalu začíná vžívat název MINT.

Do této skupiny patří Mexiko, Indonésie, Nigérie a Turecko. Podle Jima O´Neilla, bývalého ekonoma Goldman Sachs, nabízí tyto země velmi příznivou demografickou křivku na dalších 20 let a velký ekonomický potenciál.

Tyto státy nabízí stejně (jako dřív nabízely země BRIC) mladou a rostoucí populace. Dále jsou velmi bohaté na komodity – například Nigérie, Mexiko a Indonésie patří k producentům a exportérům oleje. A mohly by převzít roli jako nejdůležitějších rozvíjejících se trhů a navázat tak na skvělou dekádu zemí BRIC. Avšak mezi zeměmi BRIC a MINT můžeme najít také negativní paralely, které budou zmíněny dále.

Mexiko

Mexiko provedlo reformy, za účelem udržení levné energie pro jejich plánované vzepětí. Ekonomika země zažívá ekonomický růst. Také zboží produkované v Mexiku se stává levnějším ve srovnání s největší konkurencí. Země se snaží bojovat se zločinem a korupcí. Stejně jako Čína, tak i Mexiko je hlavním obchodním partnerem USA.

Indonésie

Indonésie je považována za nejvíce politicky stabilní zemi z této skupiny a od roku 2007 její ekonomika roste v průměru o 5 %. Obyvatelstvo země se urbanizuje jako jedno z nejrychlejších na světě, avšak ekonomika je stále převážně zaměřena na těžbu přírodních zdrojů (uhlí) a jejich export. V exportu Indonésii pomáhá malá vzdálenost od Číny. Problémem země může být nedostatečně rozvinutá infrastruktura a velká závislost pouze na těžbě primárních zdrojů.

Nigérie

Nigerijské ekonomice, která je zaměřena především na zemědělství, patří druhé místo v žebříčku afrických zemí, s očekávaným růstem 7 % v roce 2014. Také se může chlubit příjmem na osobu ve výši 1 500 dolarů, což ji staví na úroveň Indie. Avšak Nigérii vážně sužuje problém všudypřítomné korupce a politické nestability. To dokazuje také 144 místo ze 177 v žebříčku International’s Global Corruption Barometer vydávaným Transparency international.  Tady můžeme vidět paralelu s Ruskem, kde je korupce také hojně rozšířena.

Turecko

Turecko zažívá pozitivní vývoj HDP od roku 2002 pouze s malým výkyvem v roce 2009 a hraje důležitou roli v transportu asijských paliv do Evropy. Na druhé straně Turecko čelí obchodnímu deficitu ve výši 7,5 %, politické nestabilitě a 8% inflaci. Tady opět můžeme spatřit podobnost s jednou ze zemí BRIC, konkrétně s Brazílií. Na rozdíl od ní má však dvě výhody. Historicky silný vztah s jejich hlavním investičním partnerem – USA a výhradní pozici v regulaci toku energie do sousedních zemí.

Jak investovat do zemí MINT?

Bohužel zatím neexistuje ETF, které by bylo složeno čistě z aktiv zaměřených na země MINT, avšak investor si může sám sestavit vlastní portfolio složené z jednotlivých ETF a indexu těchto rozvíjejících se zemí.

Global X Nigeria Index ETF

Fond kopíruje vývoj indexu Solactive Nigeria. Problémem tohoto fondu je nižší likvidita, která se projevuje v nákladech. Fond je nyní obchodován při hodnotě P/E 9.

Nigérie

iShares MSCI Turkey

Tento široký index, který se skládá z tureckých aktiv, může být po vyklesání v průběhu roku 2013 dobrou dlouhodobou investicí. Z pohledu ukazatele P/E se tento fond jeví jako velmi levný – aktuální hodnota P/E je 8.

Turecko ETF

Market Vectors Indonesia Index ETF

Tento fond zahrnuje indonéské společnosti, které mají sídlo v Indonésii anebo je alespoň polovina jejich zisků v Indonésii vygenerována. Indonéský fond se nachází na atraktivních hladinách potom, co minulý rok také zažil větší poklesy. Aktuální hodnota P/E je 13.

Indonésie ETF

Dále se investorovi nabízí také indonéské fondy Market Vectors Indonesia Small-Cap ETF nebo iShares MSCI Indonesia Investable Market Index Fund.

iShares MSCI Mexico

Tento fond mapuje vývoj indexu MSCI Mexico Investable Market, který se skládá ze společností obchodovaných převážně na mexické burze. Hodnota P/E se nachází na 16.

Mexiko ETF

Investor také může přímo nalézt velký počet mexických firem obchodovaných přímo na americké burze NYSE.

Zdroj: Tomáš Kvapil, STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …