Rozvíjející se země nabízejí atraktivní ocenění

tržní vývoj

Jak diverzifikovat své portfolio a profitovat na vývoji rozvíjejících se trhů? Jednou z možností je investice do ETF, jež jsou na tyto trhy zaměřeny. Navíc se v současné době některé z nich nacházejí na příznivých hladinách z pohledu ukazatele P/E.

Jeden z principů moderní teorie portfolia říká, že investor by měl mít široce diverzifikované portfolio, čímž významně sníží své riziko. Faktem je, že světové trhy jsou v dnešní době úzce propojeny a vzájemně ovlivňovány a proto se objevuje mnoho strategií, které doporučují investovat 5 % až 10 % svého kapitálu do rozvíjejících se zemí.

Donedávna nebylo vůbec jednoduché se k investicím do rozvíjejících se trhů dostat, avšak s rozvojem ETF se investorům naskytují možnosti, jak participovat na vývoji právě těchto zemí. Největší růst zaznamenaly ETF na rozvojové trhy v letech 2003 až 2007, což dokazuje vývoj fondu EEM ve srovnání s indexem S&P 500 na grafu níže.

Emerging Markets

I přes tento růst je v dnešní době možné najít ETF, které mohou poskytnout určitý výnos a také zmiňovanou diverzifikaci portfolia. Avšak investor měl by si být vědom současných rizik a pokusit se jich vyvarovat. Prvním z nich je silná orientace většiny ETF rozvíjejících trhů na země BRIC se silným zastoupením Číny. Právě slabší vývoj v Číně a Brazílii nepřispívá k pozitivním vyhlídkám těchto ETF.

Jako další problém se může jevit možné posílení dolaru a zvýšení úrokových sazeb v USA, čímž by mohlo dojít k odsátí zahraničního kapitálu z rozvíjejících se trhů.

iShares MSCI Emerging Markets Minimum Volatility ETF

Tento fond je navázán na index MSCI Emerging Markets Minimum Volatility a nakupuje na rozvíjejících se trzích akcie s nejnižší volatilitou (pozn. zahrnuje 225 titulů). Stejně jako výše zmíněný fond EEM investuje 19,5 % kapitálu do čínských akcií, avšak s mnohem lepší výnosností, což je patrné na grafu níže. Dále má fond velké expozice na Taiwanu (16,3 %) a Jižní Koreji (11,7 %). Jedná se o jeden z největších fondů. Současná hodnota P/E je 14.

Emerging Markets

WisdomTree Emerging Markets Equity Income Fund

Tento fond je navázán na index WisdomTree Emerging Markets Dividend a snaží se následovat výkonnost nejlepších dividendových titulů z tohoto indexu. Největší zastoupení v indexu má Rusko s 18,2 %, následované Čínou s 16,5 % a Taiwanem s 14,6 %. Současná hodnota P/E je 8.

iShares MSCI Frontier 100 Index Fund

Fond investuje do 100 největších aktiv na tzv. frontier markets, které se vyznačují menší tržní kapitalizací a likviditou než více rozvinuté trhy. Frontier markets vyhledávají především investoři, kteří preferují vysoký a dlouhodobý výnos a nízkou korelaci s ostatními trhy. Největší váhové zastoupení přísluší společnostem z Blízkého východu s 55 % a Afriky s 20 % (Nigérie 12 %). P/E je 13.

iShares MSCI South Korea Capped

Další zajímavou diverzifikací může být nákup fondu, který mapuje výkonnost korejského indexu MSCI Korea 25/50. Největší zastoupení drží Samsung s 20% podílem. P/E dosahuje hodnoty 9.

Autor článku: Tomáš Kvapil, STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …