Září: Druhý nejslabší měsíc letošního roku pro ETP

etf

Letos v září zaznamenaly burzovně obchodované produkty (ETP) druhé nejnižší přítoky peněz od investorů. Zájem byl o produkty investující do akcií největších amerických společností. Z produktů na evropské akcie, dluhopisy i komodity investoři peníze vybírali.

V průběhu září přiteklo do burzovně obchodovaných produktů 8,9 miliardy dolarů, což byl druhý nejhorší výsledek letošního roku (pozn. v lednu odteklo z ETP 6,7 mld. dolarů). Příznivější čísla můžete vidět u kumulativních čistých přítoků od začátku letošního roku – od ledna do září poslali investoři do burzovně obchodovaných produktů necelých 191 miliard dolarů, což je nejvíce za poslední čtyři roky (pozn. měřeno ke konci září). Podle statistiky společnosti BlackRock je aktuálně k dispozici 5 303 burzovně obchodovaných produktů s celkovým objemem spravovaných aktiv ve výši 2,62 bilionu dolarů.

Graf: Měsíční vývoj ETP

Vývoj ETP

Zdroj: BlackRock

Investoři věřili velkým společnostem z USA

Jediným regionem, který přesvědčil investory k akci, byly Spojené státy. Do ETP zaměřených na akcie amerických společnosti s nejvyšší tržní kapitalizací přiteklo 12,6 miliardy dolarů. Další 2,3 miliardy si připsaly středně velké americké společnosti. Akcie firem s nízkou tržní kapitalizací odepsaly 700 milionů dolarů.

Peníze přitékaly do ETP se zaměřením na akcie společností působících v sektoru spotřebního zboží (cyklické a necyklické celkem 1,2 mld. USD), financí (700 mil. USD), zdravotní péče (700 mil. USD), průmyslu (600 mil. USD) a technologií (200 mil. USD). S odtoky prostředků se musely vyrovnat produkty zaměřené na energetiku, utility, reality a základní materiály.

Z Německa i celé Evropy peníze odtékaly

Evropa jako celek v září umazala celkem 5,6 miliardy dolarů. Ztrácely společnosti všech tržních kapitalizací. Odliv prostředků ve výši 3,6 miliardy zaznamenalo Německo, Velký Británie si připsala pouhých 200 milionů dolarů.

Asijsko-pacifický region ztratil 600 milionů dolarů. Ani rozvíjející se země investory nepřilákaly, odtoky činily 1,5 miliardy dolarů.

Dluhopisy a komodity

Odliv prostředků byl patrný i u ETP se zaměřením na dluhopisy a komodity. V případě dluhopisových produktů ztrácely státní i high yield dluhopisy. Z přítoku ve výši 400 milionů dolarů se těšily firemní dluhopisy investičního stupně. Nedařilo se ani nejsledovanějšímu drahému kovu. Z ETP zaměřených na zlato odteklo 1,5 miliardy dolarů.

Předzvěst náročného podzimu?

Uvedené statistiky jen potvrzují aktuální vývoj na trzích. Investoři se orientují především na akcie kvalitních společností z USA, které by mohly těžit z hospodářského růstu. Evropa i rozvíjející se trhy přízeň investorů ztrácejí. Nedaří se ani zlatu a ostatním komoditám.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …