Společnosti tohoto ETF odkupují zpět své akcie

peníze usd

iShares US Equity Buyback Achievers UCITS ETF je další z fondů, který se zaměřuje na akcie společností, jež nakupují zpět své akcie. V portfoliu ETF najdete pouze akcie amerických společností. Nejvyšší váhu v portfoliu fondu mají firmy podnikající v oblasti spotřebního zboží a informačních technologií.

Některé společnosti využívají programy zpětného odkupu akcií. Velmi zjednodušeně jde o situaci, kdy se společnost rozhodne využít vlastní finanční prostředky ke skoupení části akcií obchodovaných na veřejném trhu. Na akcie těchto společností se zaměřuje iShares US Equity Buyback Achievers UCITS ETF.

Nové ETF bylo uvedeno na trh 2. února 2015. Cílem fondu je kopírovat výkonnost indexu NASDAQ US Buyback Achievers Select.

Graf: Vývoj indexu NASDAQ US Buyback Achievers Select

Vývoj indexu NASDAQ US Buyback Achievers Select

Zdroj: Google Finance

Tento index sleduje výkonnost akcií amerických společností s globálním působením, které se účastní programů zpětného odkupu akcií. Součástí indexu (potažmo ETF) mohou být pouze akcie těch společností, které snížily v uplynulých dvanácti měsících počet akcií v oběhu o pět a více procent.

Jak naznačuje označení fondu, portfolio obsahuje pouze akcie amerických společností. V současné době je majetek ETF zainvestován v akciích 125 společností. Nejvýznamnějšími sektory jsou spotřební zboží, informační technologie a finance. V portfoliu jsou v menší míře zastoupeny i firmy podnikající v oblasti průmyslu, materiálů, zdravotní péče, energetiky a telekomunikacích. Mezi tituly s nejvyšší vahou v portfoliu najdete například společnosti Graham Holdings Company, Polycom, Juniper Networks, TiVo či Bed Bath & Beyond.

TIP na zajímavý článek: ETF společností, jež odkupují zpět vlastní akcie

Za přednosti nového ETF od iShares lze považovat zvolený způsob kopírování sledovaného indexu (pozn. optimalizovaná fyzický replikace indexu) a přijatelnou nákladovost (TER = 0,55 %). Představené ETF mohou ocenit investoři, kteří věří v růst americké ekonomiky a vyšší zájem společností o zpětný odkup vlastních akcií. Nákupem vlastních akcií klesá jejich počet v oběhu, což může vést k růstu jejich ceny. Fond je veden v dolarech, korunový investor tedy vždy podstupuje měnové riziko. Nové ETF může sloužit jako doplněk investičního portfolia.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …