ETF společností, jež odkupují zpět vlastní akcie

investor

Ke zpětnému odkupu akcií přistupují některé společnosti v okamžiku, kdy považují své akcie za levné (podhodnocené). Tento krok bývá pro investory zajímavý – očekávají totiž, že ceny akcií vzrostou a vedení společnosti se rozhodne navýšit dividendu. Na tyto akcie se zaměřuje nové ETF od PowerShares.

V období ekonomického útlumu a uvadajících akciových trhů se mohou některé společnosti pustit do odkupu vlastních akcií. Nabídka akcií na trhu se sníží, což může vést ke krátkodobému růstu jejich ceny. Po zpětném odkupu se mohou společnosti rozhodnout navýšit dividendu.

V říjnu letošního roku byl pod hlavičkou PowerShares uveden na londýnskou burzu nový burzovně obchodovaný fond PowerShares Global Buyback Achievers UCITS ETF (IE00BLSNMW37). O tento fond se zanedlouho rozšířila i nabídka ETFek obchodovaných na německém trhu Xetra. Jedná se o první burzovně obchodovaný fond tohoto typu na německé burze.

Portfolio reprezentuje téměř 200 společností

PowerShares Global Buyback Achievers UCITS ETF nabízí možnost podílet se na vývoji indexu NASDAQ Global Buyback Achievers NTR Index. Do ETF mohou být zařazeny pouze akcie společností, které v průběhu dvanácti měsíců snížily počet akcií v oběhu o pět a více procent.

Referenční index sleduje výkonnost společností z USA a dalších zemí světa. Americké společnosti zaujímají v portfoliu téměř 61 procent. Na dalších místech najdete akcie firem z Japonska (11,5 %), Kanady (8,1 %), Mexika (4,7 %), Francie, Austrálie, Nizozemí, Velké Británie, Německa a Malajsie.

Z hlediska sektorové alokace mají v portfoliu nejvyšší váhu společnosti podnikající v oblasti spotřebního zboží (26,4 %), informačních technologií (15,6 %), telekomunikačních služeb (13,6 %), financí (10,7 %) a průmyslu (10,5 %).

Aktuálně najdete v portfoliu ETF 189 společností. Seznam deseti nejvýznamnějších titulů uvádíme níže.

 • Oracle 5,36 %
 • Home Depot 5,20 %
 • Pfizer 5,19 %
 • AT&T 4,73 %
 • Airbus Group 4,66 %
 • America Movil SAB de CV 4,40 %
 • Magna International 4,08 %
 • Nippon Telegraph & Telephone 3,57 %
 • Koninklijke Ahold 2,66 %
 • Westfield 2,50 %

Růstové i hodnotové akcie

Pokud se podíváte na složení portfolia podrobněji, zjistíte, že nejvyšší váhové zastoupení mají takzvané hodnotové akcie společností s vysokou tržní kapitalizací (43 %). Na hodnotové akcie společností se střední tržní kapitalizací připadá přibližně 9,6 % a na firmy s nízkou tržní kapitalizací 1,8 %. V případě růstových akcií je složení následující: společnosti s vysokou tržní kapitalizací 30,6 %, střední 12,5 % a nízkou 2,4 %.

Burzovně obchodovaný fond uplatňuje úplnou fyzickou replikaci indexu. Přijaté dividendy jsou vypláceny investorům. Nákladovost fondu je na velmi přijatelné úrovni 0,39 %

Rychlý přehled základních parametrů:

 • Název ETF: PowerShares Global Buyback Achievers UCITS ETF
 • Datum založení: 24. října 2014
 • ISIN: IE00BLSNMW37
 • Manažer: Invesco PowerShares Capital Management
 • Benchmark: NASDAQ Global Buyback Achievers NTR Index
 • Replikace indexu: úplná fyzická replikace indexu
 • Způsob nakládání s dividendou: výplata
 • Celková nákladovost: 0,39 %

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …