Podílové fondy často zaostávají za svými benchmarky

výběr etf

Řada studií se věnuje srovnání výkonnosti aktivně řízených podílových fondů s jejich benchmarky. Fondy dlouhodobě překonávající své srovnávací indexy nabízejí přidanou hodnotu pro investora. Většina aktivně řízených fondů však benchmark nepřekoná.

Klasické podílové fondy jsou na rozdíl od burzovně obchodovaných fondů (ETF) řízeny aktivně. To znamená, že se o portfolio fondu stará manažer a jeho tým. Některé podílové fondy uvádějí benchmark (index), jehož výkonnost se snaží portfolio manažer dlouhodobě překonávat.

O přidané hodnotě aktivní správy můžeme mluvit tehdy, když se daří zařazovat do portfolia fondu ty nejvýkonnější tituly a fond jako celek překonává výkonnost indexu. V opačném případě je výhodnější využít pasivně řízené ETF, které jednoduše kopíruje výkonnost sledovaného indexu (pozn. navíc můžete u některých konstrukcí ETF získat i dividendy). Pro úplnost je namístě dodat, že výdaje na správu pasivního ETFka jsou mnohem nižší než u aktivně řízených fondů.

Příklad podílových fondů sledujících index DAX

Německá společnost quirin Bank, která se specializuje na placené finanční poradenství, v jedné ze svých studií porovnávala výkonnost podílových fondů sledujících německé blue chips s indexem DAX. Do srovnání bylo vybráno 28 podílových fondů se zaměřením na akcie z indexu DAX s objemem majetku nejméně pět milionů eur. Sledována byla data za pět let.

Výsledky analýzy

V roce 2013 se z celkového počtu sledovaných podílových fondů podařilo překonat výkonnost indexu DAX jedenácti z nich.  V roce 2012 překonalo index celkem dvanáct aktivně spravovaných fondů. Velmi zajímavé jsou průměrné výkonnosti fondů oproti indexu. Na horizontu jednoho měsíce zaostávaly fondy za indexem o 0,7 %. I když nejde o velký rozdíl, s prodlužující se délkou investičního horizontu se rozdíly zvyšují. Na ročním horizontu přinesl index DAX necelých 25,2 %, v případě podílových fondů byla průměrná výkonnost 22,25 %. Za indexem tedy fondy zaostávaly o necelá tři procenta.  Na pětiletém horizontu již zaostávaly aktivně řízené fondy o více než 7,5 %.

Tabulka: Výkonnosti podílových fondů a indexu DAX

Měsíc3 měsíce1 rok3 roky5 let
DAX

4,14%

1,46%

25,19%

33,27%

152,15%

Průměr fondů

3,44%

0,42%

22,25%

30,30%

144,61%

Rozdíl

-0,70%

-1,04%

-2,95%

-2,97%

-7,54%

Zdroj: quirit Bank

V analýze byla srovnávána čistě výkonnost bez zohlednění poplatků za nákup podílových listů fondů. U akciových podílových fondů se výše vstupního poplatku běžně pohybuje mezi třemi až pěti procenty z investované částky. Pokud bychom započítali tyto náklady, rozdíl mezi výkonností indexu a fondů by byl ještě výraznější.

Co by si měli investoři zapamatovat?

Uvedená studie není jediná, která srovnává výkonnosti podílových fondů a jejich benchmarků. Obdobné studie sledující různé skupiny aktivně řízených fondů dospěly ke stejným závěrům. Většina manažerů podílových fondů nedokáže dlouhodobě překonávat výkonnost sledovaného indexu. S rostoucím investičním horizontem se navíc prohlubuje „ztráta“ za indexem. Investoři by proto měli řádně zvážit, zda bude přínosnější investice do aktivně spravovaných fondů s nákladovostí okolo dvou procent ročně nebo nízkonákladových burzovně obchodovaných fondů (ETF). Pokud zůstáváte věrni aktivně spravovaným podílovým fondům, pečlivě vybírejte!

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …