Rok 2014 byl pro sektor ETP rekordní

burza

V posledním měsíci minulého roku poslali investoři do burzovně obchodovaných produktů více než 61 miliard dolarů. Jednalo se o největší měsíční čistý přítok prostředků za celý uplynulý rok. Rok 2014 byl rekordní i z pohledu celkového objemu nových prostředků investovaných do burzovně obchodovaných produktů.

V průběhu prosince roku 2014 přiteklo do burzovně obchodovaných produktů (ETP) dalších 61,5 miliardy dolarů, což bylo téměř třikrát více než v posledním měsíci roku 2013.

Za celý rok 2014 vložili investoři do ETP 330,6 miliardy dolarů, čímž byl překonán dosavadní rekord z roku 2012. Celková výše majetku v burzovně obchodovaných produktech byla na konci roku 2014 2,778 bilionů dolarů, k dispozici bylo celkem 5 428 produktů.

Graf: Vývoj sektoru ETP

ETP a ETF v roce 2014

Zdroj: ETP LANDSCAPE, December 2014

Zájem byl především o akcie společností z USA

V prosinci zaznamenaly nejvyšší přítoky produkty zaměřené na akcie amerických společností. Investoři zřejmě reagovali na dobrá data z USA i pozitivní vyhlídky na další vývoj. V průběhu posledního měsíce minulého roku vložili investoři do burzovně obchodovaných produktů zaměřených na americké akcie celkem 48 miliard dolarů. Nejvyšší zájem byl o akcie společností s nejvyšší tržní kapitalizací (24 mld. USD). Například ETF SPDR® S&P 500 si připsalo 24,7 miliardy dolarů, což bylo nejvíce ze všech burzovně obchodovaných fondů. Silné přítoky peněz investorů zaznamenaly i fondy iShares Core S&P 500 ETF a Vanguard S&P 500.

Z hlediska jednotlivých sektorů se investoři nejvíce zajímali o akcie firem podnikajících v sektoru zboží běžné denní spotřeby (cyklické spotřební zboží) a finančním sektoru (pozn. v obou případech činily čisté přítoky 2,8 mld. USD). Investoři se také zajímali o akcie firem spadajících do sektorů energetiky (3,2 mld. USD) a utilit (2,7 mld. USD).

Evropa ztrácela

V prosinci ETP zaměřené na evropské akcie přišly o 600 milionů dolarů. Nejvíce peněz odtékalo z akciových produktů zaměřených na akcie společností se střední a nižší tržní kapitalizací. Naopak příliv prostředků investorů zaznamenaly ETP investující do společností s nejvyšší tržní kapitalizací (1,1 mld. USD). Z hlediska jednotlivých zemí odteklo nejvíce peněz z Německa (-3 mld. USD).

Čistý odliv z Evropy překonaly rozvíjející se trhy, které ztratily 6,7 mld. dolarů. Z Číny si investoři vybrali 1,8 miliardy dolarů, z Mexika přibližně 400 milionů dolarů. Naopak Indie si připsala 200 milionů a Jižní Korea dokonce 400 milionů dolarů.

Dluhopisové fondy získaly, komoditní ztrácely

Burzovně obchodované produkty zaměřené na dluhopisy si v prosinci připsaly 5,7 miliardy dolarů. Investoři věřili především fondům investujícím do firemních dluhopisů investičního stupně, které získaly 2,2 miliardy dolarů. Z ETP zaměřených na americké státní dluhopisy odteklo 1,6 miliardy dolarů.

ETP sledujících vývoj zlata a stříbra i v posledním měsíci minulého roku ztrácely (-600 a -400 milionů USD). Naopak energetické ETP si připsaly 2,5 miliardy dolarů.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …