V říjnu rostl zájem o dluhopisové ETP

obchodník

V průběhu října se zájem investorů obrátil k burzovně obchodovaným produktům (ETP), které se zaměřují na dluhopisy. Od začátku roku si dluhopisová ETP připsala nejvyšší přítoky peněz investorů. Jak si vedly ostatní třídy aktiv?

Kdo průběžně sleduje dění na trzích skrze média, už bude zřejmě odhady blížící se finanční apokalypsy unaven. Nechme na chvíli spekulace být a podívejme se na vývoj v oblasti ETP. Přesuny peněz mohou naznačit, jaká je skutečná nálada investorů.

Ani v desátém měsíci letošního roku si nemohli správci burzovně obchodovaných produktů stěžovat. Na konci října spravovaly tyto investiční nástroje téměř 2,67 bilionu dolarů. V průběhu října činily čisté přítoky do ETP 37,3 miliardy dolarů. Největší příliv prostředků zaznamenaly produkty zaměřené na dluhopisy.

Graf: Měsíční vývoj ETP

ETP vývoj říjen 2014

Zdroj: BlackRock

Téměř 20 miliard dolarů šlo do dluhopisů

Statistika společnosti BlackRock sleduje vývoj v rámci tří základních tříd aktiv – akcií, dluhopisů a komodit. Za celý říjen vložili investoři do akciových ETP celkem 17 miliard dolarů a do dluhopisových 19,9 miliardy dolarů. S odlivem kapitálu se musely vyrovnat produkty zaměřené na komodity.

Zájem byl o státní i firemní dluhopisy

Dluhopisový trh lze rozdělit podle emitenta na státní a korporátní. Do amerických vládních dluhopisů vložili investoři v průběhu října 9,5 miliardy dolarů. V případě firemních dluhopisů dosáhly čisté přítoky výše 5,1 miliardy dolarů. Pokud půjdeme ještě hlouběji, zjistíme, že více prostředků (2,8 mld. dolarů) vložili investoři do firemních dluhopisů investičních stupně. U korporátních dluhopisů na spekulativním stupni (tzv. Hihg Yield) dosáhly čisté přítoky výše 2,3 miliardy dolarů.

Investoři se drželi amerických titulů

V říjnu přetrvával zájem také o americké akcie. Nejvíce prostředků (13,2 mld. dolarů) získaly fondy zaměřené na americké společnosti s nejvyšší tržní kapitalizací. Čisté přítoky vykázaly i fondy investující do akcií malých společností (3,5 mld. dolarů). Odliv prostředků ve výši 2,1 miliardy dolarů zaznamenaly ETP investující do firem se střední tržní kapitalizací.

Z hlediska jednotlivých sektorů těžily z přízně investorů především produkty zaměřené na necyklické spotřební zboží (1,9 mld. dolarů), sektor utilit (1,1 mld.) a energetiky (0,7 mld.). Naopak odliv prostředků zaznamenal sektor základních materiálů, cyklického spotřebního zboží, financí a průmyslu.

Evropa jako celek čelila odlivu prostředků ve výši 1,9 miliardy dolarů. Dařilo se pouze firmám s nejvyšší tržní kapitalizací (1,9 mld. dolarů). Téměř jednu miliardu dolarů si připsaly burzovně obchodované produkty investující v asijsko-pacifickém regionu. Emerging markets odepsaly zejména zásluhou Číny celkem tři miliardy dolarů.

ETP investující či navázané na zlato ztratily 900 milionů dolarů. V hledáčku investorů byly energetické a zemědělské komodity, které získaly 800 a 100 milionů dolarů.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …