Proč mám rád ETF zdravotnického sektoru

zdravotnictví

Již při prvním pohledu je nad slunce jasné, že kdo v tomto sektoru vstoupil do dlouhých pozic v probíhajícím býčím trendu, tak své finance mohl zhodnotit docela slušně. Sektor zdravotní péče je za posledních šest měsíců třetím nejvýkonnějším sektorem v USA. Výkonnější jsou jen finanční sektor a sektor služeb.

Investoři se v době nejistoty rádi přiklání k tomuto sektoru, jelikož není až tak závislý na ekonomické situaci států, nebo kondici trhů. Zdravotnický sektor těží ze svého defenzivního profilu podobně, jako sektory utilit a spotřebního zboží, jen tedy s vyšší výkonností. Sektor také odráží vypočítavost investorů, kteří se přiklonili k investicím do stabilnějších společností, jež vyplácí jako bonus atraktivnější dividendy.

Pro koho jsou ETF zaměřená na zdravotnický sektor vhodná?

ETFka zaměřená na zdravotnický sektor budou vyhledávat především konzervativní investoři s delším investičním horizontem. Určitě se do tohoto sektoru nebude vstupovat snadno, zejména pokud se člověk podívá, že jednotlivé indexy vykazují dlouhodobá, ne-li historická maxima. Investoři zajímající se o tento sektor, by si měli počkat na mírnou korekci a postupným vstupováním do dlouhých pozic snižovat pořizovací vstupní cenu. Investoři určitě nemohou očekávat zhodnocení majetku hned, nicméně investorům jsou vypláceny dividendy, které mohou plnit roli satisfakce v době, kdy investor drží pozici.

Vybraná ETF postavená na indexech zdravotní péče

Health Care Select Sector SPDR (XLV)

Tento burzovně obchodovatelný fond je začleněn na burze NYSE Arca v USA. Cílem fondu je poskytovat investiční výsledky, které odpovídají výkonu odvětví zdravotní péče. Sledovaný index S&P Health Care Select Sector zahrnuje společnosti podnikající se zdravotnickým zařízením, nebo poskytující služby, které odpovídají potřebám poskytovatelů zdravotní péče a služeb, biotechnologie a farmaceutický průmysl. ETF XLV vyplácí dividendu 1,65 dolarů.

Nejvýznamnější akcie v portfoliu ETF:

Náhled není k dispozici

Vanguard Health Care ETF (VHT)

Fond sleduje index MSCI US Investable Market Index (IMI)/Health Care 25/50, který reprezentuje akcie společností s malou, střední i vysokou tržní kapitalizací. Do portfolia fondu jsou zařazovány přímo akcie ze sledovaného indexu. ETF je pasivně spravovaný pomocí „full-replication strategy“ (pozn. úplná fyzická replikace), pokud je to možné a „sampling strategy“ pokud to regulační omezení přikazují. Index zahrnuje akcie společností poskytující lékařskou a zdravotní péči, výrobky, služby, technologie nebo vybavení. ETF VHT vyplácí dividendu 1,35 dolarů.

Nejvýznamnější akcie v portfoliu ETF:

Náhled není k dispozici

iShares Dow Jones US Healthcare (IYH)

Index odpovídá obecně ceně a výkonu portfolia před odečtením poplatků a nákladů. Fond je postaven na indexu Dow Jones US Health Care. Fond obecně investuje nejméně 90 % svých aktiv do cenných papírů podkladového indexu a depozitních certifikátů zastupujících cenné papíry podkladového indexu. Základní index měří výkonnost zdravotnického sektoru amerického akciového trhu. ETF IYH vyplácí dividendu 1,33 dolarů.

Nejvýznamnější akcie v portfoliu ETF:

Náhled není k dispozici

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …