Přesunou se obchody se zlatem do Asie?

zlaté vejce

Londýn ovládal trh s fyzickým zlatem více než 300 let. Město se tak pyšní mnoha trezory, z nichž jeden leží i pod národní Bank of England s aktuální zásobou zlata 7 500 tun.

Ceny žlutého kovu byly v Londýně od roku 1919 stanovovány dvakrát denně a to na základě konferenčního hovoru čtyř bank: Barclays, Bank of Nova Scotia, HSBC Holdings a Société Générale. Nyní se však trh se zlatem posunuje i směrem k Asii. Asiaté aktuálně drží většinu fyzického zlata, ale z jejich pohledu je problém, že téměř všechny obchody probíhají v Londýně.

Tři největší finanční centra v Asii zahájily, i když samostatně, obchodování se zlatem. Pokud jejich nabídka zaujme dostatečný počet investorů, může to mít dopad i na cenu v Londýně. V zóně volného obchodu byla v září v Šanghaji spuštěna burza se zlatem, která nabízí kontrakty denominované v čínské měně. Tento týden nabídne svoje kontrakty zlata také Singapur a do konce roku plánuje vstoupit na asijský trh také celosvětově největší provozovatel burz společnost CME Group. Ta plánuje uvést futures smlouvy na kov v Hongkongu, které budou denominovány v amerických dolarech. Podle mnohých obchodníků bude ale pro Asii velmi těžký úkol sesadit Londýn z jeho pozice. Hlavním důvodem je fakt, že čínská vláda zakazuje vývoz zlata ze země a argumentuje tím, že potřebuje uspokojit především domácí poptávku. Problémem je také omezený pohyb kapitálu v zemi.

V Asii je kumulace žlutého kovu vnímána jako znak bohatství, naopak v USA a Evropě je investice do zlata chápána spíše jako ochrana proti inflaci. Asijská poptávka po špercích, investičních mincích a prutech je stále veliká. Podle Světové rady pro zlato (WGC) dosáhla poptávka v Číně v roce 2013 téměř 1 300 tun, což je od roku 2008 nárůst o 160 procent. WGC dále uvádí, že dvě třetiny všech nákupů zlata pochází z Asie, kde největšími spotřebiteli jsou Čína a Indie.

Graf: Nákupy zlata v Číně a Indii v tunách (Zdroj: WGC, WSJ)

Nákupy zlata v Číně a Indii v tunách

Každopádně, investorům mohou nové burzy pro obchodování se zlatem přinést pozitiva. Jedním z nich je například využití arbitrážních obchodů. Asijské ceny kovu bývají často vyšší než ceny na západních trzích. Arbitrážní obchody pak mohou vést i ke zvýšené likviditě na trhu a nižším poplatkům. Nicméně vše bude záležet především na postoji investorů. Jejich nezájem již v minulosti snahu stanovovat ceny zlata v Asii překazil.

Cenu zlata ilustruje například burzovně obchodovaný fond SPDR Gold Trust (GLD). Mezi investory se jedná o jeden z nejznámějších fondů a díky množství prostředků, které spravuje, se také řadí mezi největší. Jeho spravovaný objem dosahuje 30,21 miliardy dolarů.

Graf: Cena burzovně obchodovaného fondu SPDR Gold Trust (GLD) v USD (Zdroj: Bloomberg)

Cena burzovně obchodovaného fondu SPDR Gold Trust (GLD)

Autor příspěvku: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …