Obchodník nebo podvodník?

obchodník podvodník

KOMENTÁŘ: Nepoctiví obchodníci s cennými papíry, makléři, investiční zprostředkovatelé a poradci mohou během krátké chvíle vymazat účet nezkušeného klienta. Tito neseriozní rádoby burzovní profesionálové vrhají stín na celé odvětví. Je to škoda, několik potenciálních drobných investorů je vždy vystrašeno natolik, že dávají od burzy ruce pryč.

Jsem novinář, analytik a investor. Když jsem včera, jako ostatně každý pracovní den, letmo procházel titulky tuzemských finančních portálů, zasekl jsem se u titulku Naivita, hloupost, podvody. I tak se obchoduje s akciemi. Blesklo mi hlavou – už je to zase tady, další obchodník chtěl rychle vydělat a vystrašil několik potenciálních investorů.

Příběh byl ve zkratce následující: Nezkušeného potenciálního investora oslovil makléř s nabídkou snadného a rychlého výdělku na burze. Po prvotním odmítnutí byl údajně investor „ukecán“ a později nadměrným obchodováním i „oškubán“.

Samotný příběh není ničím odlišný od starých praktik nepoctivých obchodníků. Ostatně některé podvodné praktiky již byly několikrát ztvárněny ve filmech s burzovní tématikou (naposledy například ve snímku Vlk z Wall Street).

Když jsem si následně procházel starší prezentaci z tiskové konference České národní banky, říkal jsem si, že i praktiky z českého prostředí by vydaly na celkem slušný film.

Podle ČNB jsou čeští investiční zprostředkovatelé nejčastěji trestáni za ovlivňování zákazníka při vyplňování investičních dotazníku. Povinností investičního zprostředkovatele je získat prostřednictvím dotazníku objektivní informace o zákazníkovi, jeho znalostech, zkušenostech s investováním a majetkových poměrech. Praxe je taková, že někteří zprostředkovatelé vhodné odpovědi klientům rovnou nadiktují, aby jim následně mohli nabídnout investici s nejvyšší provizí.

Investiční zprostředkovatelé nemohou obhospodařovat portfolio zákazníka. Toto omezení zprostředkovatelé obcházejí tím, že klientům konkrétní pokyny nadiktují a následně klient volá již na nahrávanou linku, kde nadiktovaný pokyn zopakuje. Takové jednání hodnotí ČNB jako kontrolu nad účtem, která je jedním z průvodních jevů nadměrného obchodování (churningu).

Veškerou komunikaci se zákazníkem musí zprostředkovatel nahrávat. Často však není nahrávána komunikace při poskytování investičního poradenství, kdy zprostředkovatel doporučuje či přesněji přesvědčuje zákazníka k určitému obchodu.

Postihovanou praktikou je také poskytování investičního poradenství způsobem vedoucím k nadměrnému obchodování. Snahou těchto investičních zprostředkovatelů je především uskutečnit co nejvíce obchodů a inkasovat co nejvyšší provizi. S výčtem bych mohl pokračovat, ale…

Důležité nejsou ani tak jednotlivé příběhy napálených investorů či výčty prohřešků investičních zprostředkovatelů. Nepoctivci tu budou stále. Důležitý je stručný závěr z těchto příběhů, který by si měl každý investor vrýt do paměti.

VZDĚLÁVAJ SE, NENECH SE UKECAT A INVESTUJ PODLE SVÝCH ZKUŠENOSTÍ A VLASTNÍHO ROZUMU!

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …