Zlato pokleslo na 3,5 měsíční minimum

zlato

Poměrně nečekaný vývoj nastal v minulém týdnu v pohybu ceny žlutého kovu, který se dostal až na svoje 3,5 měsíční minimum.

Americké agentury tento vývoj přisuzují pozitivním ekonomickým zprávám z oblasti prodeje nemovitostí. Podle národní asociace realitních kanceláří vzrostl prodej nemovitostí již podruhé za sebou a dalšími pozitivy nás USA zásobuje ve velkém: rostoucí ekonomika, snižující žádosti o podporu v nezaměstnanosti, vyšší zájem o nemovitosti. Výborně! To jsou skvělá data, avšak pokud je publikováno „A“ musí zaznít i „B“.

Americký hrubý domácí produkt v prvních třech měsících v roce 2014 zaznamenal pokles. Zpráva ministerstva práce ukázala, že žádosti o podporu v USA poklesly na 300 tisíc. Žádosti se sice snižují, ale nikde už není tolik zmiňováno, že mnoho lidí je vyřazeno z evidence a prodej nemovitostí sice roste, ale méně než se očekávalo. V březnu byl evidován nárůst o 3,4 %, v dubnu to bylo pouze o 0,4 %.

Cena zlata

Drahé kovy zaznamenaly v minulém týdnu velkou vlnu prodeje, kdy se býčí investoři vyhýbali bezpečným aktivům. Důležitým okamžikem v tomto týdnu bude jednání ECB, která v minulém týdnu měnovou politikou způsobila rally proti euru, což rovněž přispělo k odprodeji drahých kovů. Rozsah obchodování zlata je mnohem širší než u stříbra, což znamená, že jakýkoliv zlom či útěk do vyšších hladin by nebyl příliš výrazný. V této chvíli se dá očekávat zpomalení poklesu ceny a následná stagnace, která by přilákala investory jako magnet.

Ke snížení cenové hladiny rovněž přispívá snižování programu QE3. Manipulace centrálních bank spočívá v ochraně posledních zbytků hodnoty petrodolaru, jakožto prostředku světové rezervní měny. Otázkou zůstává, jak trhy zareagují na stimulační plán Evropské centrální banky, která se vydala cestou posilování dolaru a krátkodobého oslabování eura.

Geopolitické události na Ukrajině již tolik neovlivňují trhy, jak tomu bylo počátkem února. V centru pozornosti jsou nyní FED a jeho snaha vyvolat poptávku po dolaru, a Rusko, které se naopak snaží vytvořit poptávku po jakékoliv měně, zejména rublu, a to jako důsledek sankcí, které zadaly důvod uspíšit vznik bližší „Euroasijské spolupráce“. Tato spolupráce bude výhodná pro všechny zúčastněné strany (Rusko, Bělorusko a Kazachstán), ale samozřejmě i pro dalšího velkého hráče, kterým je Čína. Co se týče zlata, Číňané by nejraději viděli zlato stagnovat na současné úrovni, aby mohli během závěrečných fází nasmlouvat co největší množství.

Zdroj: Zlaťáky.cz

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …