Pět nejčastějších otázek začínajících ETF investorů

otázky investorů

Na redakci portálu ETFs.cz se pravidelně obracejí lidé, kteří se zajímají o investice do burzovně obchodovaných fondů. Tento zájem nás velice těší a z vašich dotazů vybíráme ty nejčastější. Na co se nás ptáte?

Jaký je rozdíl mezi klasickým podílovým fondem a ETF?

Klasické podílové fondy patří mezi aktivně spravované investiční produkty. V čele každého fondu stojí portfolio manažer, který spolu se svým týmem rozhoduje o výběru konkrétních titulů do portfolia fondu. Při svém rozhodování se musí řídit zvolenou investiční strategií. Hlavním přínosem aktivní správy je dosažení vyšší výkonnosti než nabízí určitý trh (např. německé akcie z indexu DAX). Ne všichni manažeři fondů jsou však schopni dlouhodobě takzvanou nadvýkonnost přinášet.

Burzovně obchodovaný fond (ETF) je řízen pasivně. To znamená, že zde nenajdete žádného portfolio manažera, který by vybíral z jednotlivých titulů ty s potenciálem zajímavého růstu. Cílem ETF není překonat určitý tržní index, ale co nejtěsněji jeho výkonnost kopírovat. Složení ETF téměř přesně odpovídá složení určitého tržního indexu. Pokud se vrátíme k indexu německých akcií DAX, najdete v portfoliu takto zaměřeného ETF všechny tituly z tohoto indexu. Téměř shodné budu i váhy jednotlivých titulů v portfoliu ETF a sledovaného indexu.

TIP: Více se o ETF a jejich konstrukcí dočtete v sekci O ETF

Jaká je optimální výše investice?

Při nákupu i prodeji většiny ETF je třeba počítat s poplatky obchodníka s cennými papíry. Poplatky českých obchodníků se pohybují v případě obchodování na německých trzích od 6 eur, v případě amerických trhů od 5 dolarů výše. K otevření obchodního účtu je navíc ve většině případů požadován i určitý minimální vstupní kapitál.

Obecně lze říci, že vzhledem k poplatkům se investice stává poplatkově příznivá u částek od 1 000 eur výše. Burzovně obchodované fondy tedy nejsou vhodné pro pravidelné investice v řádu stovek či nižších tisíců korun.

Lze investovat přímo v korunách?

Bohužel. V součastné době neexistuje žádný burzovně obchodovaný fond, který by byl veden nebo obchodován v korunách. Ani v budoucnu nelze očekávat v tomto směru změnu. Český trh je příliš malý na to, aby se vyplatilo vést korunové ETF. Nejčastěji jsou burzovně obchodované fondy vedeny a obchodovány v dolarech a eurech. Běžné jsou i fondy v jiných významných měnách jako například švýcarský frank, britská libra či japonský jen.

Existuje ETF zaměřené na akcie z pražské burzy?

Ani příznivce českých akcií emitenti ETF nepotěší. V současné době nenajdete na trhu žádné ETF, které by se specializovalo pouze na tituly z pražské burzy. Kdo by chtěl zařadit do portfolia alespoň ty nejvýznamnější tituly z Prahy, může zvolit ETF investující v rámci širšího regionu – Polska, České republiky a Maďarska.

Kde mohu ETF nakoupit?

Burzovně obchodované fondy můžete nakupovat a prodávat prostřednictvím českých i zahraničních obchodníků s cennými papíry. Pro začínající investory je výhodnější začít u českého brokera, který je schopen nabídnout příznivé poplatky a kvalitní podporu. V začátcích potřebuje řada začínajících ETF investorů například poradit s nastavením obchodní platformy, převodem prostředků na obchodní účet či výběrem vhodných fondů.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …