Názor: Biotechnologie v roce 2015

biotechnologie a farmacie

Pro některé investory je tento sektor bublina, pro jiné hodnotná investice. Ano, řeč je o biotechnologických společnostech, které nevykazují jedinou známku zpomalení růstu cen akcií.

Biotechnologický sektor byl v roce 2014 jedním z nejziskovějších. Od počátku ledna do poloviny prosince vzrostl index S&P 500 Biotechnology o neuvěřitelných 43,6 % a index Nasdaq Biotechnology dokázal zhodnotit o 36,9 %. Tyto zisky jsou třikrát až šestkrát větší oproti trhu v širším kontextu, kdy Dow Jones Industrial Average dokázal růst o pouhých 6,1 %, S&P 500 o 10,3 %, a Nasdaq o 12,8 %.

Graf: Porovnání růstu Nasdaq Biotechnology Index (NBI) a S&P 500 Biotechnology Index s Dow Jones (DJI) v roce 2014

Biotechnologie

Zdroj: Money Morning

Jedním z dalších ukazatelů síly v tomto odvětví byl i počet IPO v roce 2014 – v USA uskutečnilo 262 společností první veřejnou nabídku akcií. Oblast zdravotní péče byla vůbec nejdominantnější se 100 IPO. Dokonce tyto zdravotní společnosti, které přišly na trh se svou veřejnou nabídkou akcií, dokázaly již výrazně odměnit včasné investory. Zmíněných 100 IPO získalo celkem 8,7 miliardy dolarů a průměrný zisk v první den obchodování byl 13,6 %.

Jak je patrné z grafu, biotechnologický trh ukázal svou vitalitu, když překonal ostrý výprodej, který se odehrával od konce února do poloviny dubna 2014. Tehdy Nasdaq Biotechnology Index poklesl o 20,8 %.

Důvody, na základě kterých očekáváme, že biotechnologickému odvětví se bude dařit i nadále

Ve své analýze společnost Evaluate Pharma predikuje, že tržby značkových léků na předpis se celosvětově budou zvyšovat tempem téměř o 4 % ročně až do roku 2018.

Dalším významným katalyzátorem je stárnutí americké populace. Agentura zřízená americkým ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb (U.S Administration on Aging) uvedla ve své zprávě prognózu, ve které očekává, že do roku 2030 se počet starých lidí zdvojnásobí oproti stavu z roku 2000. Agentura zároveň uvedla, že tito lidé budou žít déle, jelikož průměrná délka lidského života se stále zvyšuje.

Tato skutečnost představuje obrovské příležitosti pro všechny typy biotechnologických společností, včetně těch, které se zabývají oftalmologií a vývojem léků na neurologické a psychiatrické nemoci. V neposlední řadě je to taktéž šance pro ty společnosti, které se zabývají léčbou různých bolestí a nemocí ve stáří, jako je rakovina.

V oblasti biotechnologií je nejdůležitější nalézt firmy s reálnou hodnotou. Jsou to zejména ty, které jdou vývojem vpřed, vyrábí kvalitní léky a splňují kritické potřeby lidstva.

Akcie biotechnologických společností je možné obchodovat pomocí několika ETF. Nejznámější jsou iShares Nasdaq Biotechnology Index Fund, First Trust AMEX Biotechnology Index Fund, SPDR S&P Biotech ETF, Market Vectors Biotech ETF, PowerShares Dynamic Biotechnology & Genome Portfolio, ProShares Ultra Nasdaq Biotechnology.

Autor: Eva Mahdalová, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …