Nové ETF investující do biotechnologií

farmacie

Na trhu najdete hned několik burzovně obchodovaných fondů (ETF), které kopírují výkonnost některého z akciových indexů biotechnologických firem. Na tento sektor se zaměřuje i nové ETF z dílny emitenta Source. Jaká je konstrukce nového fondu? Který index kopíruje?

Na stránkách společnosti Source se dočtete, že se jedná o nejrychleji rostoucího emitenta ETF v Evropě. Z hlediska objemu spravovaných aktiv se řadí v rámci Evropy na šestou příčku. Z globálního pohledu jde však o malou rybu. I když je nepravděpodobné, že by se tento emitent probojoval do světové trojky, najdete v nabídce řadu zajímavých fondů. Příkladem může být nový fond Source NASDAQ Biotechnology UCITS ETF, který kopíruje výkonnost indexu NASDAQ Biotechnology. Jedná se o první ETF této společnosti, registrované v Evropě, které sleduje jmenovaný index biotechnologických akcií.

Sledovaný index

Source NASDAQ Biotechnology UCITS ETF bylo uvedeno na trh 7. listopadu letošního roku. Cílem fondu je kopírovat výkonnost indexu NASDAQ Biotechnology. Tento index byl vytvořen již v roce 1993 a sleduje výkonnost akcií více než stovky společností z biotechnologického a farmaceutického sektoru. Všechny společnosti v indexu jsou obchodovány na trhu NASDAQ.

Mezi nejvýznamnější společnosti zařazené v indexu patří Amgen, Celgene, Gilead Sciences, Regeneron Pharmaceuticals a Biogen. Většina společnosti (96 %) je ze Spojených států. K dosažení výkonnosti indexu drží správce v portfoliu ETF tituly obsažené v indexu a využívá také swapy.

TIP: O hlavních hráčích ze sektoru biotechnologií se dočtete v článku Úspěšné společnosti zaměřené na biotechnologie

Další parametry ETF

V názvu ETF vidíte zkratku UCITS (angl. Undertakings of Collective Investments in Transferable Securities Directive), což dává fondu jistý punc kvality. Jedná se o evropskou směrnici upravující legislativu týkající se investování do cenných papírů kolektivního investování.

Od začátku letošního i v průběhu minulých let se biotechnologickým společnostem dařilo. Měřeno indexem NASDAQ Biotechnology přesahuje výkonnost od začátku letošního roku hranici 30 % (při volatilitě 25,98 %). V roce 2013 vykázal index výkonnost ve výši necelých 66 % při volatilitě 20,8 %, v roce 2012 32,3 % při volatilitě 18,5 % a v roce 2011 12,1 % při volatilitě 25,7 %. Historická výkonnost však nic nevypovídá o budoucím vývoji. Na sedmistupňové škále rizikově-výnosového profilu spadá ETF do hodnoty šest, tedy vysoké riziko a vyšší možný výnos.

Většina investorů se bude zajímat o nákladovost ETF. Podle prospektu fondu je aktuální výše manažerského poplatku 0,4 % ročně. Měnou ETF je americký dolar. Všechny získané dividendy jsou zpět reinvestovány. Se Source NASDAQ Biotechnology UCITS ETF se obchoduje na burze v Londýně.

ETF má konkurenci

V současné době obhospodařuje ETF majetek za více než 15 milionů dolarů (data k 11. 11. 2014). Zda se podaří přilákat do tohoto fondu více investorů, ukáže teprve čas. Jednoduché to však mít nebude. V současné době můžete investovat do biotechnologií i prostřednictvím těchto ETF: iShares Nasdaq Biotechnology Index Fund, First Trust AMEX Biotechnology Index Fund, SPDR S&P Biotech ETF, Market Vectors Biotech ETF, PowerShares Dynamic Biotechnology & Genome Portfolio, ProShares Ultra Nasdaq Biotechnology.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …