Biotechnologie poráží globální trh

biotechnologie

Biotechnologie patří mezi odvětví budoucnosti. Poznatky z biologie se využívají v zemědělství, potravinářství a medicíně. Odvětví díky svému potenciálu přitahuje široké spektrum investorů. Najdeme v něm rovněž řadu burzovně obchodovaných fondů orientujících se především na investice do indexu biotechnologických společností.

Biotechnologie je podle definice OSN jakákoli technologie, která využívá biologické systémy, živé organizmy nebo jejich části k určité výrobě nebo jejich přeměně či jinému specifickému použití.

Uplatnění biotechnologií

Využití biotechnologií je opravdu široké. Lze předpokládat, že v souladu s vědeckým pokrokem bude docházet k dalšímu rozšíření jak v oblasti průmyslové a zemědělské produkce, tak i v oblasti medicíny. V současné době se biotechnologie využívají například při průmyslové výrobě chemických látek, při nakládání s odpady a organickými materiály. V potravinářství se uplatňují při výrobě mléčných produktů a piva. Známým využitím v zemědělství jsou geneticky modifikované potraviny. Rozsáhlé je využití biotechnologií ve farmaceutickém průmyslu, kde se uplatňují při výrobě léků (antibiotika, inzulín), některých aminokyselin, léků na léčbu hepatitid a mnoha dalších produktů farmaceutického průmyslu.

Biotechnologická ETFka a jejich aktuální výkonnost

Biotechnologické burzovně obchodované fondy zažívají velmi příznivé období a překonávají výkonnost globálního trhu včetně sektoru zdravotnictví. Podívejme se na některá zajímavá ETFka, která vykazují aktuálně vysoký výnos.

Market Vectors Biotech ETF (BBH)

Fond založený v prosinci 2011 s tržní kapitalizací 367 milionů dolarů sleduje výkonnost indexu US Listed Biotech 25 Index. Index zahrnuje nejlikvidnější společnosti podle tržní kapitalizace a obchodovaných objemů. V rámci indexu jsou favorizovány velké společnosti, jejichž sídlem je v převážné většině (96,2 %) USA. Tři největší účasti v portfoliu jsou Gilead Sciances 11 %, Amgen 10,5 % a Biogen 7,3 %. Správní poplatek je 0,35 %. V letošním roce dosáhl fond výkonnosti 47,8 %, v horizontu jednoho roku připsal 57,7 %.

iShares Nasdaq Biotechnology ETF (IBB)

iShares uvedl fond IBB na trh v květnu 2001. Tržní kapitalizace IBB dosahuje aktuálně 3,7 miliard dolarů. Cílem fondu je sledovat výkonnost indexu Nasdaq Biotechnology Index. Index reprezentuje přibližně 120 společností, které se zabývají biomedicínským výzkumem. Za správu fondu zaplatíte 0,48 % ročně. Účastnický profil fondu je podobný BBH, největší účast tvoří Celgen 8,5 %, následován společnostmi Gilead 8,4 % a Amgen 8 %. Podobná je i výkonnost fondu, když v letošním roce dosáhl výnosů ve výši 43,7 % a za rok pak 45,7 %.

First Trust Amex Biotechnology Index Fund (FBT)

Také First Trust umožňuje investorům od června 2006 podílet se na investicích do biotechnologického průmyslu. Burzovně obchodovaný fond s tržní kapitalizací 687 milionů dolarů je postaven na indexu Amex Biotechnology Index. FBT si účtuje za správu fondu 0,61 b.p. Největší podíly v portfoliu tvoří společnosti InterMune 6 %, Illumina 5,5 % a Celgene 5,4 %. Fond vykázal v letošním roce výnos dosahující 38,5 %, když za jeden rok zhodnotil aktiva o 43,5 %.

PowerShares Dynamic Biotechnology & Genome Portfolio (PBE)

Fond založený v červnu 2005 kopíruje výkonnost indexu Dynamic Biotechnology & Genome Intellidex index. Podkladový index tvoří 30 společností, které se zabývají vývojem, výrobou a distribucí biotechnologických produktů. Fond s tržní kapitalizací 188,7 milionů dolarů si účtuje správní náklady ve výši 0,63 %. Největší účasti v portfoliu, které dosahují téměř shodně pěti procent, představují společnosti Ilumina, Gilead Sciences a Remeneron Pharmaceuticals. PBE si připsal od začátku roku 42,4 %. V horizontu jednoho roku představuje zhodnocení 39,7 %.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.