Růstový potenciál koruny bude kvůli ČNB omezený

Zatímco nejdůležitější událost týdne měla přijít v podobě výsledku měnového zasedání FOMC a odchodu Bena Bernankeho z čela Fedu, obchodování na devizových trzích nakonec nejvíce ovlivnily jiné faktory.

Investoři se hned zkraje týdne dozvěděli, že bankrot čínské finanční společnosti Credit Trust bude odvrácen, což na trhu snížilo obavy z rozšíření finanční krize v rámci stínového bankovního systému v Číně. Dobré zprávy ale nevydržely příliš dlouho. Vyhlídka dalšího omezení kvantitativního uvolňování ze strany amerického Fedu vedla k výprodeji rozvíjejících se měn. Zda byl propad těchto měn zapříčiněn uzavíráním carry obchodů v návaznosti na snížení QE3 nebo v důsledku jiných důvodů jako je politická nejistota či na základě repatriace evropských bank snažících se podpořit své účetní rozvahy je sporné. Klíčové ale je to, že měny rozvíjejících se trhů čelily značnému prodejnímu tlaku, což zvýšilo averzi vůči riziku a naopak vedlo k posílení bezpečných měn v podobě amerického dolaru, švýcarského franku a japonského jenu. Vzpomínky na následky nedávné finanční krize jsou přeci jen ještě velmi živé. Obchodníci stále velmi rychle reagují na jakékoliv známky paniky, což následně na trhu vytváří zvýšenou volatilitu. Ke zhoršení celkové situace kromě jiného přispěla nízká tržní likvidita v důsledku oslav nového lunárního roku v Číně.

Česká měna během uplynulého týdne zaznamenala při absenci nových ekonomických ukazatelů z domácí scény ztráty vůči euru i americkému dolaru. Její oslabení bylo způsobeno děním na rozvíjejících se trzích, které negativně ovlivnilo i měny ve střední Evropě. Koruna je ale také mezi investory a v rámci středoevropského regionu považována za bezpečnou měnu, což nakonec její ztráty limitovalo.

Hlavní události tohoto týdne

Nadcházející týden bude z pohledu nových ukazatelů a událostí pro korunu bohatší. Problém pro obchodníky s korunou by tento týden mohlo představovat odlišení lokálních zpráv a nejnovějších makrodat od vlivů na základě vývoje na rozvíjejících se trzích. Ve skutečnosti by mohlo dojít ke sloučení těchto faktorů. Pokud by ekonomické údaje z ČR vyšly pod odhady trhu, poté by koruna rychle mohla dohnat ztráty, které zaznamenaly ostatní středoevropské měny kvůli výprodeji na rozvíjejících se trzích. Na druhou stranu je takový scénář méně pravděpodobný, nové ukazatele by měly potvrdit pokračující oživení české ekonomiky. Růstový potenciál koruny však bude s ohledem na předchozí kroky ČNB omezený a investoři si toho budou vědomi při čtvrtečním měnovém zasedání centrální banky. Změna nastavení měnové politiky se však neočekává.

Autor: David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.