Krátké ohlédnutí za uplynulým týdnem

burza

Minulý týden na amerických trzích převládal spíše horizontální trend. Od úterý se index S&P 500 držel v pásmu 1830 až 1842 bodů. Nejvýznamnějšími zprávami minulého týdne bylo schválení Janet Yellenové senátem jako první ženy v čele Fedu a vydání zápisu ze zasedání americké centrální banky Fed.

Ze zápisu vyplývá, že podle bankéřů nejsou v delším časovém horizontu přínosy kvantitativního uvolňování tak významné a mohou převažovat rizika. Na tuto zprávu trhy prakticky nereagovaly, z čehož se dá usuzovat, že investoři obracejí svou pozornost více na ekonomickou situaci v USA a kvantitativní uvolňování již na jejich rozhodování nemá tak zásadní význam jako v předchozích měsících. Tento týden bude rovněž patřit výsledkové sezóně, která se naplno rozjede v bankovním sektoru (výsledky zveřejní například JPMorgan, Wells Fargo, Goldman Sach nebo Citigroup).

EVROPA

Španělsko: Od začátku roku Španělsko zažilo silný pokles požadovaných výnosů státních dluhopisů z úrovní kolem 4,15 % až k současným 3,9 %. Poprvé od roku 2011 jsou výnosy španělských dluhopisů nižší, než výnosy italských bondů. Z poklesu výnosů dluhopisů Španělska vyplývá, že italský dluh je investory vnímán jako více rizikový.

Zdroj: Cyrrus