Americké firmy začínají investovat do obnovy majetku

dolary

Americké firmy začínají opět investovat do obnovy starého a pořízení nového fyzického majetku. Postupně se tak odklání od zpětného odkupu vlastních akcií a vyplácení dividend.

Data amerického ministerstva obchodu ukazují, že průměrné stáří dlouhodobého majetku firem vzrostlo za poslední čtyři roky na 22 let. Údaje se tak vyrovnaly datům z druhé poloviny šedesátých let. Tehdy se ale jednalo o období, kdy se délka vlastnictví dlouhá léta postupně zkracovala. Nejkratší doba byla zaznamenána počátkem osmdesátých let, kdy klesla na 18,75 roku. Současný růst amerického hospodářství započal v roce 2009, a od té doby pozorujeme, že se délka stáří dlouhodobého majetku nepřetržitě prodlužuje. Meziroční nárůst kapitálových výdajů vrcholil v prvním čtvrtletí roku 2012. Poslední čtvrtletní údaj ukázal vzestup o 6,8 procenta, což bylo nejvíce za uplynulé dva roky.

Graf: Průměrná doba stáří fixního majetku amerických společností (Zdroj: Bloomberg)

Stáří fixního majektu v USA

Růst akciových trhů v poslední době byl podpořen právě odkupem vlastních akcií a výplatou dividend akcionářům. Poměr investičních výdajů a navrácení hotovosti akcionářům byl téměř shodný se stavem v předchozím hospodářském cyklu.

V poslední době sami investoři tlačí společnosti k tomu, aby zaměřily svou pozornost na dlouhodobé investice. Průzkum, který provedla americká banka Bank of America Merrill Lynch, ukázal, že téměř 60 % investorů vidí jako výhodné, aby firmy zvyšovaly své investiční výdaje. Proti tomu 20 % investorů chce od společností, aby vrátily kapitál zpět investorům, a pouze 10 % si přeje, aby společnosti splatily vlastní dluhy. To je v ostrém kontrastu se stavem z roku 2009, kdy 70 % investorů chtělo splatit firemní dluhy a pouze 10 % z nich zvýšit investiční výdaje.

Pohled do budoucna naznačuje, že většina předstihových ukazatelů pravděpodobně zaznamená hodnoty, které povedou k dalšímu zrychlení amerického hospodářství v průběhu příštích několika čtvrtletí. Kromě problému s prodlužujícím se stářím dlouhodobého majetku je možné pozorovat pokles politického napětí. Index přístupnosti úvěrů je na nejvyšších úrovních od jara 2006 a nedávný boom v oblasti fůzí a akvizic znamená, že pro mnoho společností je čím dál dražší kupovat než budovat.

Slabé tempo růstu kapitálových investic znamená, že stále existují excesy, které jsou typickým znakem recese. Jak je vidět na grafu, cyklické výdaje teprve nyní dosáhly úrovně předešlých minim. Tato minima byla v průměru 7 let před následnými recesemi, které jsou v grafu vyznačeny modrými pruhy.

Graf: Cyklické výdaje jako procento z HDP, období recese (Zdroj: FactSet, ISI Group, Schwab)

Cyklické výdaje jako procento z HDP

Nicméně je jisté, že situace se pomalu zlepšuje. Soukromý sektor je z velké části za bolestivým procesem redukce zadluženosti. Index podnikatelské důvěry je na vzestupu stejně jako úvěrový trh v komerční i průmyslové sféře.

Z dané situace bude těžit především stavební sektor. Ten je reprezentován burzovně obchodovatelným fondem PowerShares Dynamic Building & Construction Portfolio (PKB). Jedná se spíše o menší fond, který spravuje téměř 90 milionů dolarů. Od letošního ledna jeho cena propadla o 10 procent a aktuálně se pohybuje v úrovni necelých 20 USD.

Graf: Burzovně obchodovaná fond PowerShares Dynamic Building & Construction Portfolio (PKB) v USD (Zdroj: Bloomberg)

PowerShares Dynamic Building & Construction Portfolio

Autor: Petr Habiger, analytik společnosti Colosseum

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …