Zamyšlení nad investicemi pro rok 2015

výběr brokera

V poslední době se zamýšlím, kam investovat hotovost, která se mi při vyprodávání pozic při dosahování profit targetů na akciových ETF nakupila. Při pohledu na světové indexy se mi návrat do indexových ETF s tickery IWM, SPY… jeví jako naprostá zbytečnost. Kam tedy investuji?

Stejně jako někteří investoři očekávám již tolik chtěnou korekci. Nicméně centrální banky se této korekce až panicky bojí. ECB pro podporu evropských ekonomik spustila nové kolo tištění peněz a dopřává investorům milný pocit jistoty, že korekce na akciových trzích nemůže přijít. Nicméně na mých pomyslných miskách vah mi stále připadá návrat do akciových ETF z pohledu rizika a zisku poněkud rizikové. Proto jsem se začal poohlížet po jiných sektorech. Který se ale nachází na opačné straně barikády než akcie?

Odpověď by se dalo říci je snadná… Komoditní sektor zažívá opravdu parádní downtrend, a kdekdo říká, že se opakuje příležitost, které využil v sedmdesátých letech Jim Roger. V posledních letech investoři naprosto ignorovali komoditní trhy a soustředili se na akciovou a farmaceutickou rally.

Při velmi plytkém pohledu se dá říci, že ropa, plyn, kukuřice a jiné komodity prošly v posledních letech výraznými korekcemi. Ropa a plyn se dokonce pohybují na mnoholetých minimech, nicméně je tu jedno velké ALE. Nasnadě je hned několik otázek:

Kdo stojí za tím, že komodity padají a jaký mají cíl?

Dle dostupných informací stojí za prudkým poklesem ceny ropy nejen Spojené státy s novým přístupem těžby ropy, ale zejména arabské státy. Ty tlačí cenu dolů, ve snaze zamezit státům jako jsou Rusko, USA, Venezuela a dalším ve výzkumu nových technologií na těžbu. Není těžké dohledat články, které porovnávají náklady na těžbu z břidlicových ložisek s náklady běžné těžby například v Saudské Arábii.

Saudská Arábie je jedním z velkých hráčů, kteří zasycují trh ropou a tlačí cenu dolů. Mají k tomu hned dva důvody – chtějí navrátit moc rozhodování o ceně ropy do rukou OPECu a vynutit si lepší vyjednávací postavení ve svazku G20 a tlačit mocnosti tohoto spolku.

Kdy se cena komodit odrazí vzhůru?

Zdá se, že pokles ceny ropy a dalších důležitých komodit nebude jen krátkodobého rázu. Můžeme předpokládat, že ceny komodit mohou zůstat nízké i s výhledem jednoho a více let.

Pokud si člověk tvoří investiční plány střednědobého až dlouhodobého charakteru, stojí před zásadní otázkou – nastal správný čas na nákup komodit, nebo je ještě prostor pro další pokles?

Tato otázka se dá velmi rychle vyřešit pomocí ETF. Díky těmto instrumentům mohou investoři nakupovat komodity pravidelně s minimálními náklady a pohrávat si s průměrnými cenami.

Jak to vidím já?

Podle mého názoru mohou být komodity v letošním roce velmi zajímavou příležitostí, vidím zde velký potenciál především v dlouhodobém horizontu.

Pokud bych se měl zaměřit na střednědobý horizont, osobně vyhledávám tituly jako je XIV (ETF, které kopíruje index VIX – nervozitu na trhu). Toto ETF mi dopřává výkyvy, které využívám pro investování v řádech týdnů až měsíců. Společně k tomu také sleduji dividendové ETF, které mi pomáhají zhodnotit přebytečnou hotovost.

Pokud mi v roce 2015 trh dopřeje korekce na indexových ETF větší než 20 procent, budu uvažovat o návratu k akciím a jejich ETF.

Autor příspěvku: Miroslav Vybíral

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …