Vydělejte, když mají boháči chuť utrácet!

obchodník

Kdo má peníze, neváhá utrácet ani v době nejhlubší krize. To je jeden z  důvodů, proč se výrobcům luxusního zboží daří v každé době. Drobní investoři mohou profitovat na růstu akcií globálních výrobců luxusního zboží prostřednictvím nového ETF od společnosti Amundi.

Pod luxusním zbožím si většina lidí nejčastěji představí drahé automobily, šperky, hodinky nebo módu. Řada těchto společností je obchodována na světových burzách. Drobní investoři mohou investovat buď do akcií jednotlivých společností, nebo zvolit indexové produkty (burzovně obchodované fondy).

ETF z dílny společnosti Amundi

Pod značkou Amundi ETF naleznete burzovně obchodovaný fond Amundi S&P Global Luxury UCITS, který se zaměřuje na vůdčí světové výrobce luxusního zboží. „Prostřednictvím nového fondu se mohou ETF investoři zaměřit na segment luxusních značek. Tento segment je charakteristický vysokým a rychlým tempem růstu. V posledních třech letech překonal segment výrobců luxusního zboží výkonnost indexů rozvinutých i rozvíjejících se trhů,“ uvedla Valérie Baudson za společnost Amundi.

Top společnosti

Jak je patrné z označení fondu, sleduje Amundi S&P Global Luxury UCITS ETF výkonnost indexu S&P Global Luxury. Tento index reprezentuje přibližně 80 vůdčích společností ze segmentu luxusního zboží. Konkrétní firmy jsou do indexu zařazovány na základě kvalitativních kritérií. Z hlediska typu fundu se jedná o tematické ETF.

V portfoliu fondu naleznete společnosti z 12 zemí. Nejvyšší váhové zastoupení mají společnosti z USA (40,2 %), Německa (18 %) a Francie (11,8 %). Méně než deset procent zaujímají v portfoliu společnosti z Asie (bez Japonska), Velké Británie, Švýcarska a Itálie.

První desítka společností zaujímá téměř polovinu portfolia. Mezi nejvýznamnější společnosti v portfoliu patří automobilka Daimler, výrobce alkoholických nápojů Diageo, výrobce sportovního oblečení Nike či výrobce módních oděvů Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH).

Deset nejvýznamnějších společností:

  • DAIMLER AG     9,32 %
  • DIAGEO               6,98 %
  • NIKE B INC         6,07 %
  • LVMH LOUIS VUITTON MOET HENNES 5,60 %
  • CIE FINANC RICHEMONT-UNITS R          5,54 %
  • BAYER MOTOREN WERK              4,44 %
  • LAS VEGAS SANDS CORP             3,27 %
  • PERNOD RICARD             2,60 %
  • ADIDAS AG        2,55 %
  • VF CORP             2,43 %

Konstrukce portfolia

Správce ETF sleduje výkonnost indexu S&P Global Luxury po započítání získaných a reinvestovaných dividend. U fondu je uplatněna syntetická replikace indexu – investuje tedy do náhradního koše akcií a swapu. Investoři se však nemusejí obávat, že nebude dosaženo výkonnosti indexu S&P Global Luxury. V případě zaostávání výkonnosti náhradního koše akcií za indexem doplatí případný rozdíl protistrana swapu.

Nákladovost a rizika

Z hlediska nákladovosti se řadí ETF mezi velmi levné. Ukazatel TER dosahuje 0,25 %. Burzovně obchodovaný fond je veden i obchodován v eurech. Korunový investor bude vždy podstupovat měnové riziko.

Na sedmistupňové škále rizikovosti se Amundi S&P Global Luxury UCITS ETF nachází v bodě 6. Jedná se tedy o rizikový burzovně obchodovaný fond nabízející vyšší potenciální výnos. Tento fond není vhodný pro konzervativní investory a zájemce s velmi krátkým investičním horizontem. V portfoliích rizikovějších investorů se však může jednat o velmi zajímavý doplněk.

Vyhlídky odvětví

Poslední krize ukázala, že segment výrobců luxusního zboží je velmi odolný. Zatímco většina odvětví pocítila dopady krize, výrobcům luxusního zboží se dařilo. V minulých letech rostl segment luxusních zboží zejména díky růstu střední třídy v rozvíjejících se zemích a ochotě utrácet za luxusní výrobky. Kromě Číny byl zaznamenán růst tržeb v zemích jako Indonésie, Malajsie, Thajsko, Nigérie či Angola. V letošním roce očekávají analytici růst v segmentu luxusního zboží o sedm až devět procent.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …