Vybíráte fondy podle výkonnosti? Děláte chybu

Výběr ETF

Vybíráte ETF fondy pouze na základě historické výkonnosti a nákladovosti? I když je dobré tyto ukazatele zohlednit, neměli byste na nich stavět svá rozhodnutí. Na co byste se měli podle oborníků zaměřit při výběru fondu?

Řada investorů se při výběru burzovně obchodovaných fondů (ETFs) dívá na výkonnost a nákladovost. První zmíněný ukazatel vede některé investory k přesvědčení, že pozitivní vývoj bude pokračovat. Výkonnost je ovšem vždy historická, což znamená, že nevypovídá nic o budoucím vývoji.  Nákladovost ukazuje, kolik zaplatíme za správu fondu. Ani jeden z těchto ukazatelů by se neměl podle oborníků stát hlavním kritériem výběru fondu. V nabídce ETF byste měli věnovat pozornost těm fondům, které nabízejí přidanou hodnotu v dalších parametrech.

Jedinečnost strategie

Na jedinečnost strategie upozorňuje prezident a zakladatel společnosti Emerging Global Advisors Robert Holderith. Příkladem fondů s odlišnou strategií jsou například smart beta ETF, které jsou v současné době na vzestupu. Dle konceptu smart beta jsou do portfolia fondu zařazovány tituly ne podle jejich tržní kapitalizace, jak je to běžné u klasických ETF, ale na základě jiných inovativních kritérií.

TIP: Vyplatí se sázka na smart beta ETF?

Koncept smart beta řadí do portfolia například akcie s nízkou volatilitou, dividendové akcie či společnosti, jež odkupují zpět své akcie. I když je nákladovost těchto ETFek vyšší, přínosem pro investora je možnost dosažení nadvýnosu. Vyšší nákladovost je tedy u těchto produktů oprávněná.

Pro spekulanty je důležitý spread

S další zajímavou myšlenkou přichází David Mazza (viceprezident State Street Global Advisor). Tvrdí, že některé fondy jsou levné jen na „papíře“. Každý investor musí při odkupu zaplatit obchodníkovi s cennými papíry provizi a navíc při každém obchodě ztratí malou částku díky spreadu. Pro spekulanty, kteří obchodují ve velmi krátkých časových intervalech, je spread to nejdůležitější. Ztráta plynoucí z bid-ask spreadu závisí především na likviditě trhu. Čím jsou objemy obchodu nižší, tím je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou vyšší. Každý by měl počítat minimálně se spreadem v rozmezí 0,05 % až 0,3 %.

Dalším důležitým ukazatelem je tracking error (pozn. rozdíl mezi výkonností ETF a sledovaného indexu). David Mazza poukazuje na to, že fond může být sice levný, ale s vyšší odchylkou od sledovaného indexu. Každý investor by proto měl nahlédnout „pod pokličku“ ETF. Nízká nákladovost fondu může být například způsobena tím, že portfolio neobsahuje všechny tituly z indexu. Takové ETF tedy může vykazovat vyšší odchylku od benchmarku.

Reinvestice a výplata dividend

Investiční ředitel ETF.com Dave Nadig tvrdí, že levnější burzovně obchodované fondy (s nižší hodnotou TER) nemusí nutně dosahovat vyšší výkonnosti. Záleží například na tom, zda akciové ETF přijaté dividendy vyplácí či reinvestuje. V případě reinvestice dosahuje ETF lepší výkonnosti než stejně zaměřený fond vyplácející dividendy. Nejnižší hodnota TER tedy naznamená, že vyděláte více.

Zdroj: Monika Horáková, STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …