Jak udržet portfolio ve výborné kondici?

portfolia

Udržovat správné složení portfolia je mnohdy důležitější než se věnovat hledání aktuálně nejziskovějších titulů. Nový „investiční semafor“ od společnosti Deutsche Asset & Wealth Management (DeAWM) přehledně mapuje situaci v rámci jednotlivých tříd aktiv.

Většina drobných investorů nemá čas neustále sledovat situaci na trzích. I přesto je cílem každého investora dosáhnout v dlouhodobém horizontu co nejlepšího zhodnocení. K dosažení tohoto cíle je důležité správné nastavení portfolia, tedy rozložení peněz mezi jednotlivé třídy aktiv (akcie, dluhopisy, komodity), odvětví, země či regiony.

Užitečná pomůcka

V polovině července představila společnost Deutsche Asset & Wealth Management (DeAWM) „investiční semafor“, který má zejména drobných investorům usnadnit orientaci na trhu. Jedná se o dokument, který každý měsíc informuje o vývoji tří hlavních tříd aktiv – akcií, dluhopisů a komodity. Každá sledovaná třída je zastoupena tržním indexem. V případě akcií můžete například sledovat vývoj na akciových trzích v Německu, Evropě, USA, Japonsku, Rusku, Indii či Číně (viz obrázek).

Užitečný je i pohled na přítoky prostředků do burzovně obchodovaných fondů (ETFs) v daném měsíci. Na základě tohoto ukazatele si můžete udělat obrázek o aktuální náladě ETF investorů. Pro některé může být přínosný i pohled odborníků z Asset & Wealth Management na vývoj v jednotlivých kategoriích v horizontu následujících tří měsíců.

Investiční semafor

Poznámka: Celý dokument v PDF si můžete stáhnout ZDE

Co říkají jednotlivé barvy?

Zelená: Index daného trhu v uplynulém měsíci rostl o dvě procenta a více. Přítoky do ETF byly v daném měsíci 100 milionů euro a více. Výhled odborníků z Asset & Wealth Management je pro období jednoho až třech měsíců pozitivní.

Žlutá: Index daného trhu v uplynulém měsíci rostl v rozmezí +/- dvě procenta. Přítoky do ETF byly v daném měsíci od 0 do 100 milionů euro, odtoky do -100 milionů euro. Výhled odborníků z Asset & Wealth Management je pro období jednoho až třech měsíců neutrální.

Červená: Index daného trhu v uplynulém měsíci klesl o dvě procenta a více. Odtoky z ETF byly v daném měsíci 100 milionů euro a více. Výhled odborníků z Asset & Wealth Management je pro období jednoho až třech měsíců negativní (je očekáván pokles).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …