Stojí země BRIC na začátku další růstové vlny?

peníze

V prvním čtvrtletí letošního roku se akciím firem ze zemí BRIC příliš nedařilo. Druhé čtvrtletí však již nabídlo mnohem optimističtější pohled. Zdá se, že akcie firem v těchto zemích znovu nabírají dech. Jak se dařilo burzovně obchodovaným fondům (ETFs)?

Brazílie, Rusko, Indie a Čína (pozn. skupina zemí označovaná zkratkou BRIC) patří mezi rychle rostoucí ekonomiky, kterým mnozí ekonomové a analytici předpovídají zářnou budoucnost. I když se nejedná o žádné formální uskupení, mají tyto země řadu společných znaků. Jedná se především o významné země z pohledu geografického i demografického. Z hlediska rozlohy se například řadí do sedmi největších zemí světa a z pohledu počtu obyvatel do první desítky. Pro investory je dalším významným znakem i to, že patří mezi takzvané rozvíjející se země. Potenciál růstu na těchto trzích je obrovský, existují však i rizika, která mohou očekávaný růst přinejmenším přibrzdit.

Dosavadní vývoj zemí BRIC

Kdo již v minulosti investoval v rámci rozvíjejících se zemí, potažmo v zemích BRIC, potvrdí, že na těchto trzích panuje oproti vyspělým trhům mnohem vyšší volatilita. V období rostoucí nejistoty na akciových trzích stahují investoři své peníze do bezpečí. Spolu s odlivem prostředků investorů prudce padá i hodnota většiny zde obchodovaných akcií. S touto situací jste se mohli setkat v období po vypuknutí finanční krize.

Kdo například držel na konci roku 2007 peníze v burzovně obchodovaném fondu iShares MSCI BRIC (BKF), jednotka ETF se v té době obchodovala nad hranicí 60 dolarů. O rok později se již jednotka ETF dotýkala hranice 20 dolarů. Ještě dnes se fond nedostal na úroveň maxim z konce roku 2007.

Graf: Vývoj ETF iShares MSCI BRIC (BKF)

Země BRIC a ETF

Blýská se na lepší časy?

Pokud se podíváte na vývoj hodnoty ETF iShares MSCI BRIC (BKF) od začátku letošního roku, jsou patrné dvě fáze. Až do poloviny března se fond pohyboval v klesajícím trendu, který v následujících měsících vystřídal růst. I když se stále pohybujeme poměrně hluboko pod maximy závěru roku 2008, mohli spekulativně založení investoři dosáhnout zajímavých výnosů – od 14. března vzrostla hodnota ETF o 17,3 %. Díky nevydařenému prvnímu čtvrtletí je však dosavadní zhodnocení (od ledna do června 2014) „pouhých“ 5,1 %.

Ne všechny země si vedou stejně

Váhy jednotlivých zemí v ETF iShares MSCI BRIC jsou různé. Výkonnost fondu zaměřeného na všechny země BRIC se tedy bude odvíjet o výkonnosti jednotlivých zemí. Nejvyšší váhové zastoupení v uvedeném ETF má Čína (41,3 %), dále následují Brazílie (26,1 %), Indie (16,1 %) a Rusko (13,1 %).

Nejvyššího zhodnocení dosáhla od začátku letošního roku Indie. Největším fondem zaměřeným pouze na tuto zemi je WisdomTree India Earnings Fund (EPI), který přinesl 34,6 %. Na druhém místě, z hlediska výkonnosti, stojí Brazílie. Fond iShares MSCI Brazil (Free) Index Fund (EWZ) si od začátku roku připsal 11,4 %.

Zajímavý vývoj má za sebou i největší ETF investující do ruských akcií. Za poslední tři měsíce posílil fond Market Vectors Russia ETF (RSX) o slušných 17,2 %, ale díky silnému propadu v prvním čtvrtletí od začátku roku ztrácí necelá 4 %.

V červených číslech zatím zůstává i fond zaměřený na čínské top tituly. iShares FTSE China 25 Index Fund (FXI) od začátku roku ztrácí téměř jedno procento.

Graf: Výkonnost největších ETF zaměřených na jednotlivé země

ETF zemí BRIC

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …