Stane se Indie investiční hvězdou?

kurz

Indie má odvoleno a na křesle premiéra došlo po deseti letech ke změně. Naréndra Módí chce podporovat podnikání, bojovat s inflací a chudobou. Nastartují plánované změny ekonomiku Indie? Jak zareaguje zdejší akciový trh?

V Indii proběhly největší demokratické volby na světě. Volební právo zde mělo více než 814 milionů voličů a k urnám se celkem dostavilo 551 milionů Indů. Po deseti letech byl zvolen nový premiér Naréndra Módí, který plánuje podporovat podnikání v zemi, bojovat s inflací a chudobou. Vítězství a plány Módího přijaly trhy pozitivně, což potvrdil skokový růst hlavního bombajského akciového indexu.

Ačkoliv se indická ekonomika potýká s řadou problémů, považuje se za zemi s vysokým potenciálem ekonomického růstu. Je jen otázkou času, kdy se Indie stane globální velmocí. Například rozvoj služeb by mohl výrazně dopomoci k rychlejšímu růstu hrubého domácího produktu. Potenciál indického hospodářství je motorem pro zdejší akciový trh, který by se mohl posupně uzdravovat a zaútočit na nová historická maxima.

Investici do indických akcií nabízí několik burzovně obchodovaných fondů. Z nabídky vybíráme tři fondy, které jsou největší z hlediska objemu spravovaných aktiv a průměrného denního objemu obchodů – WisdomTree India Earnings Fund (EPI), iShares MSCI India ETF (INDA) a iShares S&P India Nifty 50 Index Fund (INDY).

Z hlediska výkonnosti si za poslední rok nejlépe vedl WisdomTree India Earnings Fund (22,9 %), následovaný iShares S&P India Nifty 50 Index Fund (16,1 %) a iShares MSCI India ETF (13,5 %).

Rozdíly ve výkonnosti jednotlivých ETF jsou dány především složením portfolií. Pro WisdomTree India Earnings Fund je hlavním kritériem výběru finanční zdraví společnosti, proto investuje i do menších a zdravých indických společností. Na druhé straně stojí například fond iShares MSCI India ETF, který se zaměřuje především na společnosti s vysokou tržní kapitalizací.

S investicí do zmíněných ETFs je spojena i výplata dividend. V případě WisdomTree India Earnings Fund jsou dividendy vypláceny čtvrtletně, u zbývajících je frekvence roční.

I když je Indii predikován velký potenciál ekonomického růstu, patří investice na tomto trhu mezi rizikové. Zajímavé růsty mohou být střídány i hlubšími propady trhů.

Autorka příspěvku: Monika Horáková, spolupracovník portálu STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …