Rekordní rok pro burzovně obchodované produkty (ETP)

peníze, dividendy

Do konce roku 2014 zbývá ještě několik dní, ale již dnes mohou lidé z ETP branže uvolnit špunty na šampaňském. Podle statistiky ETP Landscape Report byl letošní rok z pohledu přílivu peněz do burzovně obchodovaných produktů rekordní.

Za měsíc listopad přiteklo do burzovně obchodovaných produktů dalších 40,1 miliardy dolarů. S tímto číslem se stal listopad doposud nejlepším měsícem letošního roku. Od začátku roku 2014 poslali investoři do ETP 267,9 miliardy dolarů, což je nejvíce za poslední roky. Dosavadní rekord z roku 2012 (262,7 mld. USD) byl překonán.

Graf: Čisté přítoky do ETP v jednotlivých měsících roku 2014

ETP vývoj listopad 2014

Zdroj: ETP Landscape Report, BlackRock

Investoři věří americkým firmám

Oblibě investorů se v druhé polovině roku těší především produkty zaměřené na americké akcie. V listopadu vložili investoři do těchto ETP celkem 36,1 miliardy dolarů. Nejvíce prostředků plynulo do akcií společností s nejvyšší tržní kapitalizací (22,7 mld. USD). Z hlediska sektorového zaměření se nejvíce dařilo ETP zaměřených na energetiku, nemovitostní sektor, spotřební zboží a technologie. Na opačné straně žebříčku zůstaly akcie společností ze sektoru základních materiálů.

Evropa a rozvíjející se trhy ztrácejí

V případě Evropy se s úbytkem prostředků vyrovnávaly burzovně obchodované produkty zaměřené na akcie všech tržních kapitalizací. ETP investující do německých akcií například ztratily 3,1 miliardy dolarů.

Odchodu investorů neutekly ani produkty zaměřené na asijské tituly. Japonské ETP odepsaly za listopad přes jednu miliardu dolarů. Ještě větší propad zaznamenaly ETP investující v rámci rozvíjejících se zemí. Čína odepsala 2,6 miliardy dolarů. V „plusu“ se udržela Indie a Mexiko.

Firemní dluhopisy

Za listopad si burzovně obchodované produkty investující do dluhopisů připsaly celkem 4,6 miliardy dolarů. Zájem byl o firemní dluhopisy investičního stupně (3,5 mld. USD) i high yield dluhopisy (0,9 mld. USD). Státním dluhopisům se nedařilo, US dluhopisy odepsaly 2,7 miliardy dolarů.

Zlato dále ztrácelo

Na klesající cenu zlata reagovaly i produkty investující do tohoto drahého kovu. Zlaté ETP celkem ztratily jednu miliardu dolarů. „Vítězem“ mezi drahými kovy bylo stříbro – burzovně obchodované produkty investující do stříbra si připsaly okolo 100 milionů dolarů.

Vývoj ETP

Na konci listopadu mohli investoři vybírat z 5 380 burzovně obchodovaných produktů. Celkově obhospodařují tyto produkty aktiva za více než 2,75 bilionů dolarů. Větší část z této sumy (1,988 bilionů dolarů) je zainvestována v amerických ETP.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …