Průmyslu se v září dařilo

Průmysl

Průmyslová produkce v září vzrostla o 8,3 %, což vysoce překračuje odhady trhů, které čekaly růst o 4,4 %. Pokud číslo očistíme o pracovní dny, dostaneme růst o 5,6 %.

Vynikající růst hlásí také nové objednávky, které vzrostly o 15 %. Kyslík novým zakázkám tentokrát poskytly především domácí objednávky, které šly nahoru o 22,9 %, ty zahraniční vzrostly o10,8 %.

Jako tradičně se nové objednávky realizovaly zejména v oblasti motorových vozidel, výroby počítačů a elektrických zařízení. Naopak největší pokles zakázek jsme zaznamenali v oblasti ostatních dopravních prostředků.

K růstu průmyslu přispěla nejvíce produkce motorových vozidel, produkce a rozvod elektřiny, plynu a tepla. Naopak průmyslová výroba nejvíce klesla v oboru základních farmaceutických výrobků.

Zdá se, že sankce proti Rusku nemají negativní vliv na domácí podniky. Podobný vývoj očekáváme i v dalších měsících. Rizikem pro další měsíce je síla zahraniční poptávky vzhledem k prováděným a chystaným krokům ECB ve vztahu k deflaci a k podpoře evropské ekonomiky.

Zítra máme roční výročí intervencí proti české koruně ve snaze vyhnout se deflaci a podpořit ekonomický růst. Rostoucí objednávky ze zahraničí ukazují, že slabá koruna podporuje a dle předpokladů ČNB minimálně příští rok nadále bude podporovat, domácí exportéry.

Autor: Tomáš Volf, Citfin

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …