Střední Evropa letos poroste o tři procenta

kurz

Ekonomiky střední a východní Evropy letos prosperují velmi různě. Země střední Evropy porostou slušným tempem, naopak na Ukrajině a v Rusku vypukne recese. Zklamáním je rovněž vývoj v Rakousku, uvádí nejnovější prognóza Raiffeisen Bank International (RBI).

„Ve střední a východní Evropě letos vidíme smíšený obrázek. Ve střední Evropě zůstává růst poměrně robustní a očekáváme růst tohoto regionu o tři procenta v letošním i příštím roce,“ uvádí hlavní ekonom Raiffeisen Bank International Peter Brezinschek. Odhad pro Českou republiku oproti předchozí prognóze RBI nemění a nechává jej na 2,6 procenta, ostatní ekonomiky střední Evropy porostou dokonce ještě o něco rychleji.

Naopak výhled pro Rusko a Ukrajinu zůstává velmi nejistý, proto RBI dále snížila odhad růstu obou těchto ekonomik. Ruská ekonomika by tak letos měla klesnout o 0,3 procenta a příští rok o dalších 0,5 procenta. „Ukrajina pak musí reorganizovat celou strukturu ekonomiky. Letos se podle našich odhadů ekonomika Ukrajiny propadne o sedm procent a v roce 2015 o další dvě procenta,“ tvrdí Brezinschek.

K poklesům odhadů došlo i u jihovýchodní Evropy, kde RBI snížila odhad růstu HDP v Rumunsku z dosavadních 3,5 % na 2 % a Chorvatsku se ani příští rok – už posedmé v řadě – nepodaří vrátit k růstu. „Na většinu zemí v regionu má slabší než očekávané oživení eurozóny větší dopad než narušení obchodních vztahů s Ruskem,“ vysvětlil Brezinschek.

Nepříliš pozitivní vývoj hlásí i Rakousko, kde je ekonomická nálada slabší než v hlavních zemích eurozóny a v letošním roce poroste tamní ekonomika méně než o procento.

Zdroj: Raiffeisen BANK

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …