Profesionální správce vydělal za necelý rok více než 14 %

Výkonnost portfolií

V září minulého roku představili tři profesionální správci fondů na Deutsche Börse ETF fóru 2013 své strategie, které mají maximálně zhodnotit 100 tisíc eur. Doposud přineslo nejúspěšnější portfolio více než 14 procent.

Na stránkách ETFs.cz pravidelně sledujeme úspěšnost profesionálních správců ETF portfolií. Nejprve si stručně připomeneme pravidla soutěže. Společnosti AVANA Invest, StarCapital a Feri Trust spravují tři portfolia složená z ETFek. Cílem je na ročním horizontu (soutěž bude vyhodnocena letos v září na Deutsche Börse ETF fóru) dosáhnout co nejvyššího zhodnocení počátečního vkladu ve výši 100 tisíc euro.

Každý ze správců přistoupil k sestavení portfolia po svém. Někdo se spokojil s menším počtem fondů, někdo v počtu fondů naopak nešetřil. I přes významné rozdíly ve složení portfolií se aktuálně všichni správci drží bezpečně v plusu.

Nejúspěšnější portfolio

Nejvyšší výkonnosti ve výši 14,44 % prozatím dosahuje portfolio sestavené společností AVANA Invest. Základem strategického portfolia jsou globální sektorové fondy bez rozvíjejících se trhů (60 %). ETF na evropské sektory zaujímají 25 % portfolia a rozvíjející se trhy zbývajících 15 %. Toto portfolio je průběžně upravováno podle aktuální situace na trhu. K „vytěžení“ krátkodobých poklesů trhu mohou být využity i short ETF.

Složení portfolia si můžete prohlédnout na stránkách německé burzy ZDE

Jednodušší portfolio, velmi dobrý výsledek

S velmi slušným výsledkem se může pochlubit i společnost StarCapital. Od září minulého roku vydělalo jednoduché portfolio aktuálně složené z pouhých osmi ETF 13,38 %. Pokud se podíváte na konkrétní fondy v portfoliu, vidíte, že do každého z fondů bylo na začátku vloženo přibližně 12,5 tisíce euro. Podle vyjádření manažera fondu se struktura portfolia plynule přizpůsobuje měnícím se podmínkám na trhu. Zdá se, že tato strategie prozatím vychází.

Méně než deset procent, ale stále v zeleném

Zhodnocení ve výši necelých deseti procent přineslo i poslední portfolio od společnosti Feri Trust. Manažer fondu zohledňuje při sestavování portfolia makroekonomická data a využívá takzvaný top-down přístup. Akcie tvoří v současné době přibližně 70 % portfolia, na dluhopisová ETF připadá necelých třicet procent. Zlomek prostředků je držen v hotovosti. Celé složení portfolia včetně vah jednotlivých ETF naleznete ZDE.

Rozhodne se v cílové rovince?

Soutěž tří profesionálních správců potrvá až do letošního září. Velmi zajímavé by bylo, pokud by se na trhy dostavila výraznější korekce. Teprve schopnost manažerů reagovat na aktuální vývoj na trhu rozhodne, kdo opravdu umí vydělat peníze.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …