Proč investuji pasivně: Méně je někdy více

Pasivní investice

Komentář: Na Velký pátek zůstane většina světových burz uzavřena.  Letos poprvé se nebude obchodovat také na burze v Praze. Volný den můžete využít k nabírání sil na další obchodování či přípravě na následující obchodní dny. Dnešní článek je určen pro obchodníky, kteří se rozhodli pro první variantu.

Osobně se řadím mezi méně aktivní obchodníky. Burzovně obchodované fondy využívám především k dlouhodobému zhodnocení volných peněz. Vzhledem k tomuto přístupu nereaguji na každou novou informaci a krátkodobé trendy. Řada traderů mi říká, že s tímto přístupem přicházím o řadu příležitostí. Možná mají pravdu, možná ne.

Aktivní a pasivní přístup

V podstatě nemám nic proti traderům. Když už se ovšem dostanu pod palbu argumentů aktivních obchodníků, nezbývá než zaměřit debatu na hlavní výhody pasivního přístupu. Mé úvahy vždy začínají u následujících otázek: Proč bych měl obchodovat aktivně? Co mi trading přinese navíc?

V této rovině se nevyhnu porovnání dvou veličin – obětovaného času a dodatečného výnosu.  Jinými slovy, když už věnuji svůj čas aktivnímu obchodování, budu požadovat vyšší výnos. V současné době dávám trhům přibližně dvacet minut denně. Za tento obětovaný čas mé portfolio vydělává osm až deset procent ročně.

Trader zpravidla sleduje zprávy z trhu nepřetržitě, obchoduje na několika trzích v různých časových pásmech a neustále analyzuje příležitosti pro vstup a výstup z trhu. Sečteno podtrženo, věnuje trhům každý den dlouhé hodiny.

Pokud by se trader věnoval obchodování celých osm hodin denně, muselo by jeho spravované portfolio přinášet minimálně 24krát vyšší zhodnocení než můj pasivní přístup. Při tomto rychlém výpočtu neberu v úvahu skutečnost, že můj výnos je mým dodatečným příjmem, zatímco pro tradera jde o hlavní zdroj příjmu.

Náklady se také počítají

Nevýhodou aktivního obchodování jsou vyšší náklady. Čím více obchodů provedete, tím více zaplatíte obchodníkům. Většina traderů se také neobejde bez kvalitní techniky, softwaru, placeného zpravodajství a tržních dat. Pro koho je trading hlavní zdroj příjmů, musí počítat i s dalšími náklady v podobě daní a pojištění. Na všechny tyto výdaje musí trader vydělat.

Zůstávám pasivní

Pasivní přístup volím jednoduše proto, že mi více vyhovuje. Burzovně obchodované fondy jsem si vybral proto, že mi za rozumnou „cenu“ umožňují sestavit dobře diverzifikované portfolio, jsou transparentní a v obchodní platformě se můžu v dobách absence spolehnout na pár užitečných inteligentních pokynů.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …