Nejvýkonnější ETF letošního roku

vývoj trhu

Někdo využívá burzovně obchodované fondy jako nástroj dlouhodobého investování, někdo k doplnění portfolia či krátkodobým spekulacím. Kdo se nebojí, může vybírat z rizikovějších regionů, zemí, sektorů, nebo také může šáhnout po pákových fondech. Které fondy letos zazářily?

Rizikovější skupinu fondů reprezentují nejen méně využívané investiční regiony či sektory, ale i takzvaná páková ETFka. Zatímco běžné burzovně obchodované fondy se vyvíjejí shodně se sledovaným indexem, pákové ETF mohou přinášet dvojnásobek či trojnásobek výkonnosti indexu. Pokud se tedy hodnota indexu změní o jednotku, kurz fondu se změní o dvě nebo tři jednotky.

Letos překvapují indické akcie

Kdo si letos vsadil na růst indických akcií, neprodělal. Nejdůležitější indický akciový index CNX NIFTY, který reprezentuje 50 společností z 22 odvětví ekonomiky, posílil od začátku letošního roku o více než 21 %. I když se jedná o výkonnost vyjádřenou v indických rupiích, pohyb vůči dolaru a euru nebyl v letošním roce nikterak dramatický (změna INR/USD o 2,5 %).

Trojkové ETF Direxion Daily India Bull 3x Shares (INDL) posílilo od začátku roku o 90,3 % (v USD). Tento fond přináší trojnásobnou výkonnost indexu Indus India. Index je navržen tak, aby vypovídal o výkonnosti indického akciového trhu jako celku. Index zahrnuje akcie 50 společností, s nimiž se obchoduje na dvou hlavních indických burzách. Nejvyšší váhu mají v indexu společnosti ze sektoru informačních technologií (22,6 %), energetiky (22,5 %), materiálů (12,6 %) a financí (10,2 %). ETF od Direxionu je využíváno ke spekulacím na růst indického akciového trhu.

Velmi slušné výsledky (60,5 %) zatím přináší i další „indické“ ETF, které ovšem není zapákované. Market Vectors India Small-Cap Index ETF (SCIF) se zaměřuje na akcie malých indických společností. V současné době obsahuje portfolio fondu téměř 90 společností. Nejvyšší váhu v portfoliu mají následující sektory: finance (24,6 %), spotřební zboží (22,4 %), průmysl (20,9 %) a informační technologie (10,4 %).

Na akcie malých indických společností se zaměřují také fondy EGShares India Small Cap ETF (SCIN – letošní dolarová výkonnost 48,5 %) a iShares MSCI India Small-Cap ETF (SMIN, 43 %). Na infrastrukturu se orientuje EGShares India Infrastructure ETF (INXX, 41,5 %).

Růst zaznamenávají i firmy ze sektoru polovodičů

Vysoké zhodnocení letos přinesly i pákové fondy, které se zaměřují na americké společnosti podnikající v oblasti polovodičů. Trojkové ETF Daily Semiconductor Bull 3x Shares (SOXL) vyneslo od začátku roku 2014 téměř 65 %. V případě dvojkového ETF ProShares Ultra Semiconductors (USD) to bylo necelých 43 %. Benchmarkem druhého fondu je index Dow Jones U.S. Semiconductors, který například obsahuje akcie společností Intel, Texas Instruments, Micron Technology, Applied Materials či Broadcom. Celkem je tento index sestaven z akcií 38 společností.

Akcie nemovitostních společností

Mezi nejvýkonnějšími fondy najdete také trojkové ETF Direxion Daily Real Estate Bull 3x Shares (DRN), které sleduje akcie amerických nemovitostních společností. ETF využívá index MSCI US REIT, který je složen z akcií firem investujících do různých realitních projektů – například bytových komplexů, kanceláří, průmyslových a komerčních nemovitostí, nemocnic či hotelů. Tento fond si od začátku roku připsal více než 50 %.

Vynášela i energetika

Jako výnosná spekulace se ukázala i oblast energetiky. Například trojkové ETF Direxion Daily Energy Bull 3X Shares (ERX) letos rostlo o necelých 45 %. Fond pracuje se sektorovým indexem od společnosti Standard & Poor’s. Index Energy Select Sector vypovídá o vývoji společností, které podnikají například v oblasti těžby a zpracování ropy, plynu, případně provozují či opravují energetická zařízení. Na výzkum a těžbu v oblasti plynu se specializuje trojkové ETF Direxion Daily Natural Gas Related Bull 3x Shares (GASL).

Tabulka: Přehled vybraných ETF (YTD – výkonnost od 1. 1. 2014 do 17. 6. 2014)

Nejlepší ETF fondy

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …