Nebaví vás plout s proudem? Zkuste tato ETF

jednání analytiků

Aktivně spravované ETF tvoří jen zlomek současné nabídky burzovně obchodovaných produktů. Za pozornost stojí dva aktivně řízené fondy, které mají za cíl překonávat výkonnost evropských a asijských akciových trhů. Obě ETF jsou od minulého roku k dispozici na londýnské burze, od letošního září i na německém trhu Xetra.

Přijít v současné době s klasickým pasivně řízeným ETF, které by nadchlo širší masy investorů, je velmi obtížné. To je možná jeden z důvodů, proč společnost Source spojila síly se správcem investičních fondů GLG Partners a vytvořila několik aktivně řízených ETF. My si dnes ukážeme dvě aktivní akciové ETF zaměřené na Evropu (bez Velké Británie) a Asii (bez Japonska).

Source Man GLG Continental Europe Plus UCITS ETF

Cílem každého aktivně spravovaného fondu je dlouhodobě překonávat výkonnost určitého trhu (indexu). Správce tohoto ETF si dal za cíl překonat výkonnost širokého indexu evropských akcií (bez Velké Británie) o jedno až osm procent ročně.

Na sestavení portfolia spolupracuje až 60 obchodníků, kteří se snaží vyhledávat zajímavé akcie s potenciálem nadprůměrného zhodnocení. Jedním z požadavků při sestavování portfolia je zajištění dostatečné diverzifikace. Portfolio obvykle obsahuje až 200 titulů z 16 evropských zemí. Všechny dividendy získané od těchto společností jsou zahrnuty do portfolia a dále využity (reinvestovány).

V současné době si drží v portfoliu nejvyšší váhu německé (24 %), francouzské (17 %) a švýcarské akcie (15 %). Nižší než desetiprocentní váhu mají Itálie, Španělsko, Švédsko, Nizozemí, Dánsko, Belgie a ostatní země.

Z hlediska sektorové alokace mají v portfoliu nejvyšší zastoupení tituly z finančního sektoru (20 %), zdravotnictví (14 %), průmyslu (13 %) a spotřebního zboží (11 %). Za správu ETF si společnost účtuje přijatelných 0,75 % ročně.

Fond Source Man GLG Continental Europe Plus UCITS ETF byl poprvé uveden na londýnskou burzu v září minulého roku. Fond aktuálně spravuje více než 74 milionů liber.

Source Man GLG Asia Plus UCITS ETF

Portfolio druhého ETF investuje v rámci 11 asijských zemí kromě Japonska. Cílem manažera fondu je dlouhodobě překonávat široký index asijských akcií o tři až osm procent ročně. Do výběru správných titulů je zapojeno na 45 obchodníků. Roční správa ETF vychází na stále přijatelných 0,95 %.

Portfolio může být sestaveno z akcií 170 až 250 společností. Všechny dividendy vyplácené těmito společnosti jsou stejně jako u ETF na Evropu reinvestovány. I když se jedná o ETF zaměřené na asijské trhy, nejvyšší váhové zastoupení mají aktuálně australské společnosti (31 %). Za nimi následují společnosti z Číny (25 %), Jižní Koreje (13 %), Hongkongu (11 %), Tchaj-wanu a Thajska.

V rámci jednotlivých sektorů mají nejvyšší váhu finance (26 %), materiály (15 %), informační technologie (12 %) a průmysl (11 %). Za nimi následují sektory spotřební zboží, energie, telekomunikace a utility.

Měnou fondu je dolar, obchodován je v dolarech, librách i eurech. V současné době spravuje fond aktiva za více než 134 milionů dolarů. Podíly tohoto ETF jsou k dispozici na burzách v Londýně (LSE) a Německu (Xetra).

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …