Které země přinesly investorům nejvyšší zhodnocení?

trhy

Od roku 1996 přinesly nejvyšší zhodnocení mexické, kanadské a španělské akcie. Na opačné straně řebříčku nejdete Japonsko, Singapur, Itálii a Malajsii. Kolik jste mohli vydělat v ostatních zemích světa?

Akciové burzovně obchodované fondy (ETFs) si můžete rozdělit podle šíře zaměření na globální, regionální a jednotlivých zemí. Soukromí investoři s nižším kapitálem se v řadě případů musí spokojit s několika fondy, jež poskytují rozumnou regionální alokaci. Příkladem může být například ETF kopírující vývoj širokého indexu světových akcií MSCI AC World. Kdo má více prostředků, může do svého portfolia zařadit desítky fondů, jež kopírují výkonnost akcií obchodovaných na jednotlivých národních burzách. Výhodou takového portfolia je možnost nadvážení či podvážení jednotlivých zemí.

Vývoj 17 národních ETFs

S rostoucím zájmem institucionálních i soukromých investorů o burzovně obchodované fondy se postupně rozšiřovala i nabídka těchto produktů. Zatímco v roce 2000 bylo podle statistiky společnosti BlackRock k dispozici ani ne 80 fondů, na konci června letošního roku jich napočítáte 2 632.

Pokud se podíváte na aktuální rozdělení trhu poskytovatelů ETF, první místo si v celosvětovém měřítku drží fondy iShares. Vzhledem k tomu, že chceme porovnat výkonnosti co největšího počtu fondů investujících v rámci jednotlivých zemí, zůstaneme u ETFek iShares. Již v roce 1996 bylo pod značkou iShares uvedeno na trh 17 burzovně obchodovaných fondů (ETFs), které se zaměřují na jednotlivé země.

Výkonnost ETF od okamžiku uvedení na trh

Výkonnost ETF iShares

Od roku 1996 dodnes mají trhy za sebou několik růstů i propadů. Na takto dlouhém časovém horizontu můžete sami posoudit, jaký dopad měly významné události na ceny akcií obchodovaných na jednotlivých národních trzích, potažmo na fondy investující do akcií z těchto trhů.

Absolutně nejvyšší kumulativní výkonnost měly burzovně obchodované fondy zaměřené na mexické, kanadské a španělské akcie. Na opačné straně řebříčku naleznete fondy zaměřené na akcie z Japonska, Singapuru, Itálie či Malajsie.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …