Které akcie stáhly dolů ETF zaměřené na spotřební sektor?

ETF spotřební sektor

Minulý rok byl pro akciové trhy výjimečný. Mezi nejvýkonnější se zařadily i akcie společností, které podnikají ve spotřebním průmyslu. Letošní rok, alespoň prozatím, není pro akcie z tohoto sektoru příliš optimistický. Co stojí za poklesem výkonnosti firem ze spotřebního sektoru? Přijde obrat?

V roce 2013 patřil sektor spotřebního zboží mezi nejvýkonnější. Do akcií firem z tohoto sektoru investuje hned několik burzovně obchodovaných fondů (ETFs). Z hlediska celkového objemu aktiv patří mezi největší Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund (XLY). Za celý minulý rok si tento fond připsal téměř 38 %. Od začátku letošního roku však ztrácí téměř 2,2 %. Nabízí se otázka: Je již výkonnost tohoto sektoru vyčerpána?

Největší váhu v portfoliu mají…

Pokud chcete hledat příčiny poklesu, je dobré sledovat strukturu portfolia ETF. Do spotřebního sektoru spadají společností, které podnikají například v oblasti maloobchodu, médiích, internetu, dále provozovatelé hotelů a restaurací, výrobci produktů dlouhodobé spotřeby, luxusního zboží, oděvů, textilu, automobilů či příslušenství.

V případě burzovně obchodovaného fondu Consumer Discretionary Select Sector SPDR mají nejvyšší váhu v portfoliu společnosti ze sektoru médií (30,5 %), dále provozovatelé specializovaných obchodů (17,1 %), hotelů a restaurací (14,2 %) či internetové a katalogové prodejce (11 %). Nižší než desetiprocentní váhu v portfoliu mají výrobci automobilů a komponent, firmy zaměřené na zboží dlouhodobé spotřeby pro domácnost a výrobky pro volný čas.

Desítka top společností tvoří necelou polovinu portfolia

Portfolio Consumer Discretionary Select Sector SPDR aktuálně drží akcie 87 společností. Deset nejvýznamnějších společností zaujímá téměř 45 procent. Konkrétně se jedná například o společnost ze zábavního průmyslu Walt Disney, internetový obchod Amazon, řetězec rychlého občerstvení McDonald’s či automobilku Ford.

Desítka nejvýznamnějších společností (váha/výkonnost v roce 2014):

 • Walt Disney Company: 6,68%/9,24%
 • Comcast Corporation: 6,67%/1,20%
 • Amazon.com: 5,72%/-21,50%
 • Home Depot: 5,49%/-2,90%
 • McDonald’s Corporation: 4,97%/6,20%
 • Twenty-First Century Fox: 3,34%/-2,40%
 • Ford Motor Company: 3,11%/4,70%
 • Time Warner: 3,11%/2,70%
 • Priceline Group: 3,07%/9,90%
 • NIKE: 2,78%/-2,10%

Pozn.: výkonnost od začátku roku 2014 do 27. 5. 2014

Kterým firmám se nedařilo?

Za letošním poklesem ETF na spotřební sektor amerických společností stojí především špatné výsledky maloobchodu a odklon investorů od internetových společností. Na výkonnosti se podepsalo i ochromující zimní počasí v USA, které přinutilo zákazníky zůstat doma.

Například akcie třetí největší společnosti provozující internetový obchod Amazon.com ztratil od začátku letošního roku více než 21 %. Vliv špatného počasí spolu s obavami z vyšších výdajů domácností v oblasti bydlení se zřejmě podepsal i na výkonnosti akcií společnosti Home Depot (pozn. výrobky dlouhodobé spotřeby pro domácnost). Velmi dobré výsledky naopak ukázaly například společnosti Walt Disney a McDonald’s.

Další ETF zaměřené na spotřební sektor:

 • Vanguard Consumer Discretionary Index Fund (VCR)
 • First Trust Consumer Discretionary AlphaDEX Fund (FXD)
 • SPDR S&P Retail ETF (XRT)
 • iShares Dow Jones US Consumer Services Sector Index Fund (IYC)
 • iShares S&P Global Consumer Discretionary Index Fund (RXI)
 • PowerShares S&P SmallCap Consumer Discretionary Portfolio (PSCD)

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …