Korekce na akciovém trhu může být hrozbou i příležitostí

graf

Prudké korekce i vytrvalejší poklesy na akciových trzích mohou někteří investoři vnímat jako hrozbu, jiní jako příležitost. Záleží na individuálním profilu investora i zvoleném investičním přístupu. Podívejte se na fondy, které dokážou vzdorovat poklesu trhu.

Podobně jako na moři přichází po odlivu příliv, na akciových trzích se korekce či dlouhodobější pokles střídá s růstem. Nevýhodou investování oproti vodnímu dmutí je, že nikdo nedokáže přesně říci, kdy krátkodobá korekce přetrhne růstovou vlnu či kdy nastává dlouhodobější obrat trendu. Vždy se však najde řada „odborníků“, kteří mají jasnou představu o apokalypse na akciovém trhu.

V posledních dnech jsme svědky výraznějších poklesů na akciových trzích. Například index amerických akcií S&P 500 ztratil za posledních pět dní (pozn. od 9. do 15. října 2014) více než pět procent a index evropských akcií Euro STOXX 50 dokonce přes deset procent.

Ať už se začala naplňovat očekávání pesimistů či nikoliv, tato silnější korekce nahrála odvážnějším investorům, kteří neváhají investovat do burzovně obchodovaných fondů (ETFs) přinášející inverzní výkonnost trhu (tzv. short ETF).

Short ETF na americké akcie

Pokud zůstaneme u amerických akcií, nabízí se hned několik burzovně obchodovaných fondů. Proti indexu amerických akcií S&P 500 jde například ETF ProShares Short S&P500 (SH), který je obchodován na trhu NYSE Arca. Za posledních pět dní přinesl tento fond investorům zhodnocení ve výši 5,25 % (viz graf).

Graf: Vývoj ETF ProShares Short S&P500 (SH)

ETF ProShares Short S&P500 (SH)

Zdroj: Yahoo

Na trhu najdete i řadu dalších burzovně obchodovaných fondů, které přinášejí inverzní výkonnost indexu. Může se jednat o fondy zaměřené na určitý region, zemi, sektor či třídu aktiv. K dispozici jsou jak dvojková, tak i trojková ETF (pozn. poměr, v jakém kopírují sledovaný index).

Nejvýkonnější ETF z krizového roku 2008

Portál etfdb.com zveřejnil seznam fondů, které v roce 2008 dosáhly nejvyšší výkonnosti. Na prvním místě se zhodnocením 111% byl fond ProShares UltraShort Semiconductors (SSG), který se zaměřuje na americké společnosti z technologického sektoru. V případě poklesu indexu o jedno procento dosáhne investor kladného výnosu ve výši dvou procent (tzn. jedná se o dvojkové ETF). Na technologie se zaměřuje i druhé nejvýkonnější ETF, a to ProShares UltraShort Technology (REW). Výkonnost tohoto fondu byla 95 %. Celý seznam naleznete na stránkách etfdb.com.

Každý, koho výkonnost short ETF láká ke vstupu do pozice, by měl vědět, že spekulace na pokles jsou vždy rizikové. V případě růstu trhů short ETF ztrácí.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …