Kolik doposud vydělaly nejstarší ETF?

lupa a fondy

Nejstarší burzovně obchodovaný fond (ETF) zaměřený na akcie z indexu S&P 500 má za sebou více než dvacetiletou historii. Dosavadní kumulovaná výkonnost se dostala na hodnotu 341,8 procent. Jak si vedly ostatní fondy?

Burzovně obchodované fondy, takzvaná ETFka, patří mezi mladší investiční produkty. Americká komise pro cenné papíry (SEC – Securities Exchange Commision) povolila nabídku těchto produktů v roce 1992. První pasivně spravovaný fond byl uveden na newyorskou burzu na konci ledna roku 1993 a sledoval akcie z indexu S&P 500.

Jen pro srovnání, první klasické podílové fondy se objevily ve Spojených státech již v roce 1924, ačkoliv se až do roku 1928 nejednalo o veřejnou nabídku.

Nejstarší ETF investuje do amerických akcií

Nejdéle nabízeným burzovně obchodovaným fondem je SPDR S&P 500 (SPY). Jak napovídá označení, fond drží v portfoliu akcie z indexu S&P 500. V současné době dosahuje ETF historických maxim. Kdo investoval to tohoto ETF hned v okamžiku jeho založení, dosáhl doposud celkového zhodnocení ve výši 341, 8 %.

Svých maxim dosahoval fond také v letech 2000 a 2007. Pokud nebereme v úvahu první roky od založení, na dno se SPDR S&P 500 dostal v druhé polovině roku 2002 a první polovině roku 2009. Za povšimnutí stojí, že doposud dosahoval fond svých historických maxim vždy v sedmiletých cyklech. Pokud by se historie opakovala, mohl by nás čistě teoreticky letos čekat další výraznější propad.

Graf: Vývoj kurzu SPDR S&P 500 (v USD)

Nejstarší fondy

Druhé nejstarší ETF z dílny SPRD

V srpnu roku 1995 byl uveden na trh další burzovně obchodovaný fond, který se tentokrát zaměřil na americké akcie se střední tržní kapitalizací. Do portfolia SPDR S&P MidCap 400 ETF (MDY) jsou zařazeny akcie s tržní kapitalizací od jedné do 4,5 miliardy dolarů.

Tržní cena burzovně obchodovaného fondu se dnes pohybuje na historických maximech. Od svého založení vzrostla hodnota fondu více než pětkrát. Na historické minimum se ETF propadlo po vypuknutí finanční krize v březnu roku 2009. Od tohoto okamžiku se ETF nachází v býčím trendu.

Graf: Vývoj kurzu SPDR S&P MidCap 400 ETF

Nejstarší fondy

ETF zaměřené na Austrálii

V dubnu roku 1994 byl uveden na trh fond iShares MSCI Australia ETF (EWA), který investuje do akcií australských společností. Do portfolia fondu jsou vybírány akcie firem s vysokou a střední tržní kapitalizací. ETF reprezentuje 85 % australského akciového trhu.

Z hlediska celkové výkonnost si iShares MSCI Australia ETF od svého založení připsal necelých 155 %. Dlouhý býčí trend byl odstartován v roce 2003 a trval až do roku 2007, kdy bylo dosaženo historického maxima. Podobně jako u ostatních fondů se i na iShares MSCI Australia ETF podepsala finanční krize, kdy hodnota akcií v portfoliu strmě padala.

Graf: Vývoj kurzu iShares MSCI Australia ETF

Nejstarší fondy

Seznam nejstarších ETF:

Nejstarší fondy
Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …