Investoři pumpují peníze do amerických akcií

dolary

Podle březnové statistiky společnosti BlackRock vložili investoři do burzovně obchodovaných produktů (ETP) téměř 13 miliard dolarů. Největší podíl na růstu měly produkty investující do akcií amerických společností.

Březen byl druhým měsícem letošního roku, kdy burzovně obchodované produkty (ETP) zaznamenaly přítoky nových investic. Celkem si připsaly dalších 12,9 miliardy dolarů. Od začátku letošního roku činí kumulativní přítoky 33,3 miliardy dolarů, což je nejméně od roku 2011.

Celkem spravují burzovně obchodované produkty aktiva za 2,447 bilionu dolarů. Na konci března bylo registrováno 5 102 ETP.

Vedou americké akcie

Zatímco v únoru se investoři zaměřovali především na dluhopisy, v březnu se již přeorientovali na akcie. Z hlediska celkového objemu prostředků zainventovaných v akciích se jednalo o zatím nejúspěšnější měsíc letošního roku. Pokud se podíváte na přítoky prostředků podle jednotlivých regionů, jasným vítězem s 15,8 miliardami dolarů jsou americké akcie. Ostatní akciové produkty s výjimkou společností z dalších vyspělých zemí (3,1 mld. dolarů) zaznamenaly výběry. Konkrétně z ETP investujících v rozvíjejících se zemích odteklo 1,8 miliardy dolarů, panevropské země odepsaly 900 milionů a z Japonska stáhli investoři 700 milionů.

ETP březen 2014

Největší i malé společnosti

Z hlediska tržní kapitalizace zaznamenaly nejvyšší přítoky největší (5,469 mld. dolarů) americké společnosti. Velmi dobrý měsíc mají za sebou i společnosti s nízkou tržní kapitalizací, ty získaly více než 4,9 miliardy dolarů. Další peníze získaly i burzovně obchodované produkty zaměřené na středně velké a mikro společnosti.

V rámci jednotlivých sektorů směřovaly peníze investorů především do finančnictví (1,566 mld. dolarů). Mezi další atraktivní sektory patří nemovitosti (773 mil. USD), technologie (751 mil. USD) a energetika (735 mil. USD). Na opačné straně žebříčku jsou průmysl (-512 mil. USD), spotřební zboží (-443 mil. USD) a utility (221 mil. USD). Výběru prostředků se nevyhnuly ani společnosti ze sektoru zdravotní péče (-87 mil. USD).

Evropské země ztrácely

Odliv prostředků byl patrný v evropských zemích. Například z ETP zaměřených na tituly z Velké Británie odteklo 254 milionů dolarů. V červených číslech skončilo i Švýcarsko (-138 mil. USD), následované Německem (-51 mil. USD) a Francií (-35 mil. USD). Ostatní evropské země naopak získaly mírně přes jednu miliardu dolarů. Evropa jako celek však odepsala 360 milionů dolarů.

Rozvíjející se země

Z velké čtyřky (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) nejvíce ztrácela poslední ze jmenovaných zemí (1,78 mld. USD). Vzhledem k současné vyhrocené situaci mezi Ukrajinou a Ruskem by řada investorů očekávala výběry peněz Ruska. Tato země však překvapila, když si v březnu připsala více než 763 milionů dolarů.

Zájem byl i o dluhopisy

I když v případě dluhopisových ETP převažovaly výběry, ne všechny typy dluhopisů byly na prodejním seznamu investorů. Přítoky peněz zaznamenaly produkty zaměřené na vysoce úročené firemní dluhopisy (High Yield: 1,19 mld. USD) a firemní dluhopisy investičního stupně (1,461 mld. USD). Možná překvapivě se dařilo peněžnímu trhu, který získal dalších 371 milionů dolarů. Na celkovém záporném výsledku se nejvíce podepsaly americké státní dluhopisy (-9,5 mld. USD).

Drahé kovy byly v kurzu

Burzovně obchodované produkty zaměřené na komodity získaly za březen necelou miliardu dolarů. Největší přítoky zaznamenalo zlato (626 mil USD). Investoři věřili i stříbru, zemědělským a průmyslovým komoditám.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …