Investiční strategie pro dlouhodobé ETF investory

kalkulačka

Existuje celá řada možností, jak sestavit a řídit investiční portfolio. Řada odborných prací se věnuje populární strategii označované jako „core-satellite“. Jaká je hlavní myšlenka tohoto přístupu a jaké má praktické využití?

Burzovně obchodované fondy (ETFs) jsou investiční produkty, které pasivně kopírují určitý tržní index. Konstrukce ETF umožňuje dosažení téměř stejné výkonnosti, jakou nabízí samotný trh. Pokud se tedy například rozhodnete investovat do ETF na index S&P 500, bude výkonnost fondu odpovídat výkonnosti indexu.

Někteří investoři (profesionální i drobní) se nespokojí pouze se zhodnocením, které odpovídá výkonnosti zvoleného trhu. Proto se snaží v portfoliích aktivně navyšovat váhy složek, které mohou vylepšit celkovou výkonnost portfolia. Tento přístup umožňuje investovat aktivně i s pasivními produkty.

TIP: S vybranými strategiemi a přístupy se můžete blíže seznámit na seminářích Investiční akademie ETF. Navštivte některý ze seminářů v Brně, Praze nebo Bratislavě!

Podstata core-satellite strategie

Jak napovídá označení „core-satellite“, jedná se o konstrukci využívající dvě složky – jádro a satelity. Celé portfolio je tedy rozděleno na dvě části. Větší část portfolia (jádro) tvoří jeden nebo více fondů s širokou diverzifikací. Konkrétně se může jednat například o ETF na index světových akcií MSCI World. Tato složka portfolia zajistí dosažení výkonnosti širokého akciového trhu. Jedná se o dlouhodobou investici, která dává portfoliu určitou stabilitu.

Druhou složku portfolia reprezentují jednotlivé satelity. Jejich hlavním cílem je vylepšit celkovou výkonnost portfolia. Konkrétně se může jednat o ETF zaměřené na komodity, nemovitosti, vybrané sektory či regiony.  Satelity nemusí být pouze burzovně obchodované fondy, ale například aktivně řízené fondy, investiční certifikáty, jednotlivé akcie, dluhopisy či komodity. Tyto složky portfolia by se měly v ideálním případě vyvíjet nezávisle na jádrové části portfolia (pozn. korelační koeficient je v blízkosti nuly). Satelity nacházejí uplatnění především u krátkodobějších spekulací.

Přesné váhy jednotlivých složek portfolia (jádra a satelitů) si musí každý investor zvolit sám s ohledem na osobní výnosově-rizikový profil. Jádro ovšem musí vždy tvořit větší (podstatnou) část portfolia.

Praktická ukázka

Pan Novotný se rozhodl pro zhodnocení svých úspor využít burzovně obchodované fondy. Základním stavebním prvkem (jádrem) jeho investice je ETF předních světových akcií. V současné době očekává výraznější posilování amerických firem s malou tržní kapitalizací, dále věří sektoru biotechnologií a akciím těžařů zlata. Portfolio může vypadat následovně.

core-satellite strategie

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …