Fondy investující do akcií z indexu DAX

portfolia

Řada českých investorů staví svá portfolia na titulech z pražské burzy. Nic proti akciím ČEZu, Komerční banky či O2 Czech Republic. Jmenované i další spolčenosti obchodované v Praze mohou mít své místo v portfoliích, ale zajímavé akcie můžete nelézt i jinde, například v sousedním Německu. Jak získat do portfolií prestižní německé akcie?

Podobně jako čeští investoři s oblibou sledují akcie obchodované na pražské burze, Němci (a nejen ti) se zaměřují na tituly zařazené v indexu DAX. Tento index vypovídá o vývoji třiceti akcií hlavních německých společností (tzv. blue chips) obchodovaných na frankfurtské burze. Společnostem jsou v indexu přikládány váhy podle jejich tržní kapitalizace.

Letos byla pokořena hranice 10 tisíc bodů

Od začátku letošního roku posílil index DAX o téměř pět procent (k 25. 6. 2014). Za uplynulý rok to bylo dokonce necelých 25 %. Finanční média i samotní investoři nenechávají bez povšimnutí prolomení významných hranic. V případě indexu DAX se v letošním roce jednalo o magickou hranici 10 000 bodů. Nad tuto hodnotu se index německých blue chips poprvé dostal v průběhu obchodování 5. července.

Graf: Vývoj indexu DAX v roce 2014

akcie DAX

Světoznámé společnosti

Pokud se podíváte blíže na složení indexu DAX, u většiny společností si hned vybavíte jejich produkty. Vybrat můžeme například automobilky Volkswagen a BMW, výrobce sportovních oděvů a obuvi Adidas, leteckou společnost Lufthansa, společnost Siemens či farmaceutickou firmu Merck.

Z hlediska jednotlivých sektorů mají nejvyšší zastoupení společnosti podnikající v chemickém a automobilovém průmyslu. Významné jsou také společnosti podnikající v průmyslu, službách, pojišťovnictví i informačních technologiích.

Nabídka fondů je dostatečná

Kdo chce investovat do akcií německých společností, má na výběr ze dvou možností. Buď se můžete rozhodnout analyzovat a následně vybrat několik zajímavých společností, nebo koupit všechny akcie z indexu DAX. Pro ty co si vyberou druhou možnost, mohou využít burzovně obchodované fondy (ETFs).

Z hlediska objemu spravovaných aktiv patří k největším fondům obchodovaných na trhu Xetra iShares Core DAX UCITS ETF (DE), Deka DAX UCITS ETF a db x-trackers DAX UCITS ETF (DR). Kdo obchoduje v USA, toho může zajímat šířeji zaměřené ETF iShares MSCI Germany Index Fund (EWG).

TIP: Prostřednictvím ETF lze investovat i do akcií rodinných firem v Německu. Více v článku ETF investující do menších rodinných firem v Německu

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …