Fichtner: Bohatí lidé mají v akciových strategiích zhruba třetinu majetku

Fichtner Vladimír

Při investování jsou důležité zkušenosti a přehled. Proto jsme si pro dnešní rozhovor vybrali Vladimíra Fichtnera, který má s nejrůznějšími investičními produkty mnohaleté zkušenosti. Dříve byl portfolio manažerem a vrcholovým manažerem ve finančních skupinách PPF a Pioneer Investments. Dnes má vlastní poradenskou praxi a pomáháme lidem stát se rentiéry a o rentu nepřijít.

V současné době radíte především movitým klientům v otázkách zhodnocení majetku. Jak se liší potřeby „malých“ investorů od lidí s majetkem v řádu desítek milionů korun?

Rentiéři s desítkami milionů korun musí být především obezřetnější. Proto jim doporučujeme využívat investiční filozofie „Wealth Protection“ (Ochrana Bohatství). To však – na rozdíl od v ČR zažitých zvyků – neznamená investovat s vynecháním akciových produktů. Ti nejbohatší lidé světa mají v akciových strategiích zhruba třetinu majetku a to doporučujeme našim klientům i my. Musí však jít o akcie firem, jejichž produkty si kupují stamiliony lidí v nejvyspělejších zemích celého světa. Takové firmy nabízí například dividendu 3-4 % i zajímavý kapitálový výnos. Nesmí však jít o akcie ruské, turecké nebo jinak exotické. Je zarážející, jak mnohé akciové fondy nabízené v Čechách (a někdy i v privátních bankách) mají často vysokou expozici na Rusko – 20, 30 i 40 % portfolia.

Součástí wealth protection strategie je také důsledná diverzifikace. Čím větší majetek, tím důsledněji třeba diverzifikovat. Nejen mezi investiční nástroje, ale je potřeba důsledně dodržovat měnovou diverzifikaci, diverzifikaci správců/finančních skupin, diverzifikaci majetkových účtů mezi různé platformy atd. Tím, že jsme nezávislí na bankovních domech, takovouto diverzifikaci můžeme skutečně doporučit.

Které investiční produkty movití lidé využívají nejčastěji?

Například v akciové části portfolií využívají naši klienti pasivně i aktivně řízené fondové produkty i konkrétní akcie. V každém typu produktu je zhruba třetina akciového portfolia.

Jak hodnotíte nabídku služeb pro movité klienty českých bankovních domů a poradenských společností? Mají movitým lidem co nabídnout?

Nemají. Stačí porovnat to, jaké produkty a o kolik levněji lze získat například přes švýcarskou UBS. Produktů je mnohem více, jsou kvalitnější (v Evropě je mnohem více a kvalitnějších fondů než jen ty, co jsou registrované v ČR). A často za výrazně levnějších podmínek. Nemluvě o tom, jak jednoduchá je třeba online platforma UBS, na které mohou klienti svoje majetkové účty vidět, měnit (obchodovat) a třeba si proti nim i půjčovat za 2 % p.a. Jedná se ale o služby a produkty, ke kterým získají přístup pouze ti, kdo na platformě UBS mají celkový finanční majetek ve výši alespoň dva miliony eur.

Jaké investiční produkty můžete movitým klientům nabídnout? Využíváte i burzovně obchodované fondy (ETFs)?

Produkty můžeme nabídnout de facto všechny dostupné nejen v České republice, ale i v Evropě. Všechny totiž mají své výhody a omezení a obvykle je nejlepší cestou kombinace různých produktů. Včetně ETF, které tvoří například zhruba třetinu našich akciových portfolií.

Co pro Vás znamenají burzovně obchodované fondy? Pro koho jsou tyto produkty dobré?

Pro každého s větším majetkem. Větším znamená nad pět milionů korun.

Jaká je podle Vás budoucnost ETF?

Nemám pocit, že tuto otázku bych měl posuzovat. To, co mne zajímá je to, zda jsou vhodným investičním nástrojem pro středně a dlouhodobé portfolia. A na tuto otázku si odpovídám ANO. Stejně jako u každého jiného investičního nástroje je ale potřeba udělat dobrou analýzu, vybrat si a nebrat jakýkoliv produkt do portfolia jen proto, že se jmenuje ETF.

Myslíte si, že mohou burzovně obchodované fondy překonat objem aktiv spravovaný v aktivně řízených fondech?

Myslím, že se to jednoho dne může povést, ale může to ještě nějakou dobu trvat. Už dnes ale stojí za to některé z nich využívat pro naplnění zvolené investiční strategie.

Vladimír Fichtner, InvestGuru.cz

Vladimír Fichtner má se svým malým týmem v mandátu cca 1,2 mld. Kč od rentiérů a budoucích rentiérů. Ve finančním světě začínal v roce 1991, mimo byl portfolio manažer a vrcholovým manažerem ve finančních skupinách PPF a Pioneer Investments. Vlastní poradenskou praxi má od roku 2003. V posledních 3 letech trávil zhruba polovinu roku v USA a polovinu v ČR.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …