ETF: Proč sledovat sektorovou alokaci?

portfolia ETF

Při výběru vhodného burzovně obchodovaného fondu (ETF) se vyplatí sledovat jednotlivé sektory, v nichž je fond angažován. Věděli jste například, že ETF zaměřené na světové akcie iShares MSCI ACWI investuje nejvíce peněz do firem ze sektoru finančních služeb? Jaké další sektory existují? Kde se vzala sektorová klasifikace?

Akciové burzovně obchodované fondy (ETFs) mohou investovat do několika desítek až po stovky titulů z nejrůznějších sektorů. Pro vytvoření bližší představy o složení portfolia jsou jednotlivé akcie zařazeny do některého ze sektorů. Například se může jednat o akcie společností působících v oblasti financí, informačních technologií, péče o zdraví či energetiky. Váhy jednotlivých sektorů naleznete v informačním listu (factsheetu) každého akciového burzovně obchodovaného fondu.

Příklad fondu investujícího do světových akcií

Například fond iShares MSCI ACWI Index Fund (ACWI) investuje do akcií z následujících sektorů: finanční služby, technologie, cyklické spotřební zboží, péče o zdraví, průmysl, necyklické spotřební zboží, energetika, materiály, telekomunikační služby, distribuční služby a nemovitosti.

Pokud se podíváte na deset akcií s nejvyššími vahami v portfoliu, pravděpodobně nebudete mít problém s jejich přiřazením k určitému sektoru. Například světoznámá nadnárodní korporace Exxon Mobile podniká v těžebním průmyslu, firma Apple vyrábí hardware a software… a dále byste mohli pokračovat u dalších společností v portfoliu fondu.

Dva nejznámější systémy sektorové klasifikace

Již řadu let jsou využívány dva systémy sektorové klasifikace. Global Industry Classification Standard (GICS) vznikl spojením sil dvou poskytovatelů indexů, a to MSCI Barra a S&P. Tvůrci druhého systému (Industry Classification Benchmark – ICB) jsou společnosti FTSE a Dow Jones.

Sektorová klasifikace vám může pomoci lépe pochopit strukturu jednotlivých sektorů či odvětví. Podle klasifikace GICS spadají například do sektoru Materiály společnosti působící v oblasti chemického průmyslu, konstrukčních materiálu, obalových a přepravních materiálů, drahých a průmyslových kovů či dřevařského a papírenského průmyslu.

Podrobné informace k jednotlivým systémům naleznete zde: GICS a ICB

Kdo zná složení portfolia, lépe pochopí jeho vývoj

V případě, že znáte sektorovou alokaci portfolia ETF, lépe pochopíte vývoj hodnoty fondu. Znalost sektorové alokace navíc můžete využít i při odhadech budoucího vývoje vaší investice – každý sektor totiž reaguje na aktuální tržní vývoj jinak. Například firmy produkující a poskytující zboží běžné denní potřeby si zpravidla udržují dobré výsledky i v období hospodářského útlumu. Naopak některé průmyslové firmy mohou mít v období hospodářského poklesu horší hospodářské výsledky. A jak již víte, hospodářské výsledky firem se promítají do hodnoty jejich akcií.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …