ETF: Investoři si v prvním pololetí zamilovali akcie

Růst kurzu

Ve druhém čtvrtletí letošního roku vložili investoři do burzovně obchodovaných produktů více než 90 miliard dolarů. To je absolutně nejvyšší přítok peněz během jednoho čtvrtletí za posledních pět let.

V polovině roku snad každý investor bilancuje… a teplé letní dny k úvahám nad složením portfolia jen nahrávají. Před začátkem roku 2014 byla řada ekonomů a analytiků vůči pokračujícímu růstu spíše skeptická. I dnes se to v médiích hemží scénáři brzkého konce býčího trendu a obratu do burzovních hlubin. Žádné drama se prozatím na trzích neodehrálo a v první polovině roku objem peněz investovaných do burzovně obchodovaných produktů dále rostl.

Přítoky peněz od začátku roku

Od začátku letošního roku vložili investoři do burzovně obchodovaných produktů dalších 123,9 miliardy dolarů, což bylo o čtvrtinu více než v prvním pololetí minulého roku. Za pozornost stojí druhé čtvrtletí letošního roku, kdy objem vložených prostředků dosáhl částky 90,6 miliardy dolarů. To je absolutně nejvyšší přítok peněz během jednoho čtvrtletí za posledních pět let.

Na konci června dosáhl celkový objem prostředků v burzovně obchodovaných produktech hodnoty 2,632 bilionů dolarů. Celkem bylo na trzích k dispozici 5 217 produktů.

V červnu byly v kurzu americké akcie

Jak jsem se již zmínil, druhé čtvrtletí patřilo z pohledu přítoku nových investic k historicky nejúspěšnějším. Pokud se podíváte na přítoky prostředků v jednotlivých měsících (graf níže), zdá se, že investoři sešlápli před dovolenou plyn až na podlahu – v červnu vložili do burzovně obchodovaných produktů více než 36 miliard dolarů.

Graf: Přítoky prostředků do ETP

Vývoj ETF

Zdroj: ETP LANDSCAPE, INDUSTRY HIGHLIGHTS, JUN 30, 2014, BlackRock

V předprázdninovém měsíci investoři nejvíce věřili americkým akciím, do kterých vložili necelých 21 miliard dolarů. V případě evropských akcií to byly necelé čtyři miliardy dolarů. Burzovně obchodované produkty investující do akcií vyspělých zemí si za červen dohromady připsaly 29,14 miliardy dolarů. Velmi slušně dopadly i akcie z rozvíjejících se zemí, které získaly 7,67 miliardy dolarů. ETP zaměřené na cenné papíry s fixním výnosem a komodity ztrácely (371 mil. a 392 mil. USD).

Graf: Kumulativní přítoky peněz do akciových ETP v roce 2014

Vývoj ETF

Zdroj: ETP LANDSCAPE, INDUSTRY HIGHLIGHTS, JUN 30, 2014, BlackRock

Akciové investice pod drobnohledem

V případě amerických akcií zaznamenaly v červnu nevyšší přítoky prostředků společnosti s vysokou tržní kapitalizací (7,6 mld. USD). Zkrátka však nepřišly ani společnosti se střední (3,15 mld.) a nízkou (2,26 mld.) tržní kapitalizací. Z hlediska jednotlivých sektorů investoři nejvíce věřili utilitám (2,4 mld. USD), průmyslovým firmám (1,69 mld.), necyklickému spotřebnímu zboží (1,31 mld.) a energetice (1,09 mld.).

V případě evropských zemí se investoři v červnu odkláněli od investic v Německu (-757 mil. USD). Francie, Velká Británie a Švýcarsko mají za sebou přítoky ve vyšších desítkách milionů dolarů.

V regionu rozvíjejících se zemí věřili investoři Číně, Indii a Brazílii. Naopak odtoky prostředků zaznamenalo v červnu Mexiko, Rusko i Korea.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …