ETF na čínské akcie a další rozvíjející se trhy

trhy

Čínský akciový trh je dle tržní kapitalizace jedním z největších na světě. Nicméně Čína zůstávala donedávna nedostatečně zastoupena v portfoliích globálních investorů, a to především z důvodu zahraničních investičních restrikcí. První ETF, které dalo investorům přímý přístup k čínským top akciím je db X-tracker Harvest CSI 300 China A-Shares Fund (ASHR), které bylo uvedeno na trh v listopadu 2013 dílnou Deutsche Asset & Wealth Management. V současnosti zmíněná společnost uvádí novinku db X-trackers Harvest MSCI All China Equity Fund (CN). Pozadu nezůstává ani americký trh, kde druhým představovaným nováčkem na poli emergin markets je EGShares Blue Chip ETF (BCHP).

db X-tracker Harvest CSI 300 China A-Shares Fund (ASHR)

Tento fond je pro investory, kteří jsou ochotni přijmout vyšší rizika spojená s investováním v Číně. Uvedené ETF je na trhu od listopadu roku 2013 a skládá se z největších a nejvíce likvidních akcií v druhé největší světové ekonomice. Čína se tak pokoušela o zvýšení přílivu kapitálu, kde by se také díky příjmům zlepšila likvidita a stabilita trhu. ETF však aktuálně vykazuje klesající trend.

Čínská expozice: db X-trackers Harvest MSCI All China Equity Fund (CN)

Čína dlouho potřebovala perfektní ETF, které umožňuje skutečně širokou expozici vůči čínskému trhu. Toto čínské ETF by mělo mít 50% zastoupení čínských „áčkových“ akcií (tzv. A-shares). Mezi tituly obsažené v portfoliu fondu jsou akcie čínských společností obchodované na čínských burzách, které jsou obecně dostupné pouze čínským občanům. Dalších 50 % patří akciím čínských společností kótovaných na burzách v Hongkongu a USA.

Pěkným rysem CN je 11% alokace do technologických akcií, které chyběly v čínských populárních ETF. Načasování spuštění CN není nejlepší z důvodu zpomalení ekonomického růstu v Číně. CN není stvořeno pro krátkodobé investování, ale v dlouhém období by mohlo být velkým hráčem. ETF může být dobrou volbou pro investory s rizikovým apetitem pro expozici do jedné země. Náklady CN jsou 0,71 % ročně. To není špatné vzhledem k prestižní expozici pro investory.

EGShares Blue Chip ETF

Tato indexová akcie zahrnuje 30 nejkvalitnějších společností. Ty mohou posloužit jako měřítko výkonnosti vyspělých společností, jež vykazují rostoucí příjmy na rozvíjejících se trzích. Index se skládá z kmenových akcií kótovaných na hlavních burzách vyspělých trhů. Dle posledních informací se příjmové rozpětí pohybuje od 26 do 100 %.

BCHP přináší inovaci z pohledu expozice: správce ETF se nezajímá o to, kde mají společnosti sídlo, ale odkud příjmy společností pochází. Do portfolia fondu nejsou zařazovány tituly podle tržní kapitalizace, ale rovným dílem. Tato konstrukce může pomoci zvýšit výnosy na býčím trhu, kdy menší akcie mají tendenci překonat ty větší. Poplatek je účtován ve výši 0,60 % ročně. O startu BCHP by se dalo říci, že je načasován dobře.

Autorka příspěvku: Zuzana Koňaříková, STOX.cz

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …