Důvěra v hospodářský růst je na nejvyšší úrovni v Japonsku

kurz

V japonských podnicích za posledních 12 měsíců vzrostla důvěra v hospodářský růst nejvíce z celého světa. To je nejdůležitější výsledek nedávného průzkumu „A Micro View on Macro Divergence“, jehož se zúčastnilo celkem 159 akciových a investičních analytiků společnosti Fidelity Worldwide Investment. Anketa vznikla na základě rozhovorů analytiků s nejvyššími manažery v jednotlivých podnicích. Investiční experti Fidelity absolvují takových jednání ročně přibližně 17 tisíc.

Celkově odpovědělo 30 procent dotázaných analytiků, že jimi zkoumané firmy mají v současné době větší důvěru v podnikání, než měly před 12 měsíci. V loňském roce to bylo 43 procent. „Světový index nálad Fidelity“ (Fidelity Global Sentiment Index) se tak mírně snížil o 6,4 bodu v roce 2014 na současných 5,7 bodu. Index se skládá     z pěti samostatných indexů: důvěry ve vývoj podnikání, plánované kapitálové investice společnosti, očekávaný výnos, síly účetní závěrky a dividendové politiky. Odpovědi jsou hodnoceny stupnicí od 1 do 10, s tím, že desítka představuje nejpozitivnější hodnocení. Seznamy jsou sestavovány na základě tržní kapitalizace každého odvětví.

„Abenomika“ inspiruje optimismus japonských manažerů

V Japonsku si světový index nálad se 7,1 bodu vede suverénně nejlépe v porovnání s Evropou (5,8 bodu) a USA (5,6 bodu). „Skutečnost, že Japonsko je z tohoto pohledu nejsilnějším regionem, velice překvapila. Zdá se, že ekonomické reformy naordinované japonským premiérem Abem zabraly a že se šíří do reálné ekonomiky“, říká Henk-Jan Rikkerink, šéf akciového výzkumu Fidelity. „Ale rovněž v Evropě převládá skromný optimismus vyplývající ze silných fundamentálních dat podniků, nízké ceny ropy a laciného Eura. V USA zaznamenali analytici celkově stabilní situaci podniků.“

Každý druhý analytik v Japonsku (50 procent) zaznamenal v posledních 12 měsících v jím analyzovaných firmách růst důvěry ve vývoj podnikání, což je výrazně více než v USA (37 procent) a v Evropě (29 procent). Japonsko je lídrem v plánovaných kapitálových investicích: 80 procent japonských analytiků očekává v příštím roce stabilní nebo mírně se zvyšující kapitálové investice (USA: 74 procent, Evropa: 64 procent). Také pokud jde o očekávaný výnos z investic, jsou analytici optimističtí: Tři ze čtyř analytiků (75 procent) očekávají vyšší návratnost investic ve firmách. V Evropě to je přitom 36 procent a v USA pouze jeden ze čtyř analytiků očekává vyšší výnos (23 procent).

Podobně pozitivně se jeví Japonsko i z hlediska síly účetních rozvah: 70 procent japonských analytiků zjistilo, že podniky vykazují zdravější rozvahy než v předchozím roce, což je o trochu lepší výsledek, než jaký vykázala Evropa (67 procent). V USA tento trend zaznamenala pouze polovina analytiků (50 procent). „U takto silných rozvah očekávají analytici rovněž rostoucí výplaty dividend. Tři ze čtyř dotázaných analytiků předpokládají, že japonské podniky zvýší dividendy v příštích 12 měsících,“ soudí Rikkerink. Naproti tomu zvyšování dividend očekává pouze 47 procent analytiků v USA a 31 procent v Evropě.

57 procent analytiků očekává nižší kapitálové investice v Číně

Výhled rozvíjejících se zemí je mnohem skromnější. Přestože 32 procent analytiků uvedlo, že důvěra manažerů v rozvoj podnikání v Číně vzrostla, 69 procent očekává poklesu výnosů z kapitálu. Více než polovina analytiků (57 procent) očekává silné nebo mírně klesající kapitálové investice. Z tohoto důvodu dal Světový index nálad Číně pouze 4,4 bodu.

„Celkově převažuje ohledně Číny spíše opatrnost. Jedním z důvodů je zejména pomalejší hospodářský růst. Ale negativní dopad mají také úvěrová rizika, ochlazení na trhu s nemovitostmi a obavy z možné deflace,“ vysvětluje Rikkerink. K systémové krizi pravděpodobně v nejbližším roce nedojde, protože čínská vláda přísně kontroluje poskytovatele i příjemce finančních půjček. Navíc se většina kreditních aktivit velkých bank zaměřuje na státní podniky.

„Paprskem naděje nicméně je, že Čína stále nabízí příjmově orientovaným investorům velmi dobré podmínky,“ říká Rikkerink. Více než 80 procent čínských analytiků očekává, že dividendy v letošním roce zůstanou stabilní.

Se Světovým indexem nálad na úrovni 4,3 bodu je region EMEA (východní Evropa, Blízký východ a Afrika) společně s Latinskou Amerikou až na chvostu pořadí regionů. Celých 59 procent analytiků uvedlo, že manažerská důvěra se ve zkoumaných podnicích silně, nebo dokonce velmi silně zhoršila. Polovina analytiků (50 procent), předpokládá, že společnosti budou v průběhu následujících 12 měsíců provádět nižší kapitálové investice. Pravděpodobným důvodem je oslabení energetických společností v důsledku poklesu cen ropy. Naopak zvyšující se kurs dolaru způsobil růst nákladů na financování v tomto regionu.

Zdravotní péče představuje zdaleka nejperspektivnější obor

Výzkumná analýza neukázala pouze rozdíly mezi jednotlivými regiony, ale také mezi jednotlivými podnikatelskými sektory. Kdo jsou vítězové a kdo poražení?

Inovační a znalostně náročná odvětví mají jasnou převahu. To se zřetelně odráží v pořadí jednotlivých odvětví v žebříčku: Se Světovým indexem nálad ve výši 6,8 bodu je na úplném vrcholu obor zdravotnictví. 60 procent zdravotnických analytiků zaznamenalo růst podnikatelské důvěry a stejně velký počet očekává růst výnosů. Každý druhý analytik pak očekává zvýšení výplat dividend. Případné snižování dividend neočekává vůbec nikdo.

K tomu hlavní analytik Rikkerink dodává: „Pozitivní výhled pro zdravotní péči je dán především celkovým vědeckým pokrokem v medicíně a výzkumem a inovacemi v oblasti onkologie, imunitní a genové terapie. Navíc populační růst na rozvíjejících se trzích a stárnutí populace v rozvinutých zemích způsobuje boom zdravotní péče. “

Úplně jiný obrázek nabízí oblast energetiky: Světový index nálad na úrovni pouhých 2,1 bodu znamená, že energetika je s odstupem až na posledním místě analyzovaných odvětví. 85 procent energetických analytiků zaznamenalo zhoršení manažerské důvěry a všichni dotázaní očekávají snížení kapitálových investic. 92 procent dotázaných očekává klesající výnosy z kapitálu. „Tyto výsledky nijak nepřekvapují, protože energetický sektor výrazně utrpěl poklesem cen ropy,“ poznamenal k Rikkerink.

O anketě „A Micro View on Macro Divergence“

Od roku 2012 provádí Fidelity Worldwide Investment každoročně analytický výzkum geografických regionů a průmyslových oborů. Cílem tohoto průzkumu je zjistit včasné změny podmínek, a tak identifikovat nové trendy a investiční příležitosti. Výzkum je založen na mnoha rozhovorech analytiků Fidelity s manažery firem. Průměrně se takových setkání uskuteční za rok sedmnáct tisíc. Průzkum tak odráží názory tisíců generálních ředitelů a dalších špičkových manažerů z firem z celého světa, a je základním prvkem investičního přístupu společnosti Fidelity zdola nahoru. Na letošním průzkumu se podílelo celkem 159 akciových a investičních analytiků investičních fondů. Průzkum byl proveden v průběhu ledna 2015.

Poznámka: Kompletní zprávu „Micro View on Macro Divergence“ naleznete zde

Autor: Henk-Jan Rikkerink

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další příspěvky v rubrice Zprávy z trhu

 

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů. Stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří …

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Hlavní asijské indexy dnes zakončily bez výraznějších změn

Z hlavních akciových indexů z oblasti Asie/Pacifik dnes nejvíc ztrácel hongkongský Hang Seng, který odepsal 1,7 %. Index uzavřel na …

V USA netěží polovina ropných souprav

V USA netěží polovina ropných souprav

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především …

Rychlý přehled očekávaných událostí

Rychlý přehled očekávaných událostí

Přinášíme rychlý přehled očekávaných událostí v České republice, Německu a USA. Česká republika: 09:00 CPI (m-m) …

EIA: Zásoby a produkce ropy

EIA: Zásoby a produkce ropy

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejnil vlastní odhady zásob a produkce ropy za minulý týden. Zásoby surové ropy …

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Tesla Motors uvede nový model elektromobilu

Výrobce elektrických automobilů Tesla Motors uvede nový model místo modelu S 60, který je nejlevnější verzí stále známějších …