Cambria utočí novým ETF na podhodnocené trhy

nové ETF

Jeden z mnohých emitentů ETF, Cambria Investment Management, se snaží pokračovat ve své expanzi a rozšiřuje nabídku o své v pořadí třetí ETFko – Cambria Global Value ETF (GVAL).

Indexové akcie byly uvedeny na NYSE Arca s aktuální tržní hodnotou 25,26 dolarů. Jedná se o přírůstek do strategické sady beta ETF, která již obsahuje Cambria Shareholder Yield ETF (SYLD) a Cambria Foreign Shareholder Yield (FYLD).

Globálně hodnotově vážené ETF kopíruje výkonnost indexu Cambria Global Value. Index zahrnuje celkem sto společností, jež jsou koncentrovány do oblasti rozvíjejících a rozvinutých trhů („emerging & frontier“). V indexu není opomenuta typicky se rozvíjející skupinka zemí BRIC, dále Kolumbie, Chile, Malajsie, Peru i Česká republika (pozn. celková váha je přibližně 4 %).

Společnosti s různou tržní kapitalizací

Při zařazení konkrétní země do indexu je kladen důraz na vyhledání podhodnoceného trhu, který je nalezen podle dlouhodobé specifické metodiky ocenění Cambria a cyklicky očištěných ukazatelů.

Fond bude investovat přibližně do deseti akcií z každé země. Akcie jsou vybrány napříč všemi typy tržní kapitalizace – společnosti s vysokou tržní kapitalizací tvoří přibližně 50 % portfolia, středně velké firmy se podílí 34 % a zbytek připadá na malé společnosti. Rebalancování fondu bude každoroční.

V porovnání s konkurencí je nové ETF dražší

Nové ETF bude muset čelit tvrdé konkurenci celé řady fondů zaměřujících se na globální akcie z pohledu nákladovosti. GVAL je ve srovnání vůči konkurujícím fondům velmi nákladný. Expense ratio činí 52 bps, což je v porovnání například s Vanguard FTSE All-World ex US Index Fund o 37 bps více. Další konkurenti tohoto nováčka mohou být iShares MSCI ACWI Index Fund (NASDAQ:ACWI), Vanguard Total International Stock ETF (NASDAQ:VXUS), Vanguard Total World Stock ETF (US:VT) a iShares S&P Global 100 Index Fund (US:IOO). I ty jsou nízkonákladové oproti GVALU. I když je o něco dražší, nové ETF je zejména pro investory, kteří chtějí participovat na celosvětovém oživení ekonomik.

Investoři nesmí zapomínat na rizika

Jako takový fond poskytuje příležitost investovat do některého z nejlevnějších trhů na světě v globálním měřítku. Investorům je poskytnuta báze akcií, které se obchodují pod jejich vnitřní hodnotou a jsou považovány za levné vůči ostatním akciím. Expozice fondu nabízí investorům výhodu v podobě diverzifikace. Opomíjena by však neměla být rizika fondu. Rizikovost ETF je spjata s tím, že fond bude podléhat vysokému měnovému riziku, z důvodu vystavení skladbě aktiv denominovaných v různých měnách. Toto riziko již mohli investoři v poslední době pocítit, kdy v důsledku útlumu stimulačního balíčku Fedu začaly fluktuovat měny rozvíjejících trhů.

Zdroj: Monika Horáková, STOX

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

stox logoSTOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …