V březnu se dařilo rozvíjejícím se zemím, propadly biotechnologie

Vývoj ETF

V březnu sledovali investoři především vývoj situace mezi Ukrajinou a Ruskem včetně politických kroků dalších světových velmocí. Důležitou zprávou bylo i další snížení objemu nákupů dluhopisů ze strany americké centrální banky (FEDu).

Ani na konci března nebylo jisté, kam se dále vyvine situace mezi Ukrajinou a Ruskem. Na stole jsou možné sankce vůči Rusku ze strany USA i EU. Tato situace neprospívá investorům, kteří drží pozice v ruských společnostech. Například burzovně obchodovaný fond Market Vectors Russia Small-Cap (RSXJ) ztratil v březnu 9 %. Nejednalo se však o jediný fond, který zakončil třetí měsíc roku v červených číslech. A jakou výkonností se mohou pochlubit nejlepší burzovně obchodované fondy?

Vydělaly fondy zaměřené na rozvíjející se země

Z burzovně obchodovaných fondů obchodovaných v USA nejvíce vydělal EGShares India Infrastructure ETF (INXX). Fond investuje především do předních indických průmyslových společností (váha v portfoliu 41 %). V portfoliu jsou zastoupena i další odvětví jako utility, materiály či telekomunikace. Celkem fond drží akcie třiceti společností. V portfoliu naleznete například akcie firem Tata Steel, Bharat Heavy Electricals, Larsen & Toubro či Tata Motors. Za březen si fond připsal 17,8 %.

Na druhém místě s růstem 15,4 % byl Global X FTSE Colombia 20 ETF (GXG). Tento fond sleduje výkonnost indexu FTSE Colombia 20, který vypovídá o vývoji dvaceti nejlikvidnějších akcií obchodovaných v Kolumbii. Největší váhu v portfoliu mají následující sektory: finance, energetika, utility a materiály.

Pomyslný bronz získal fond zaměřený indické společnosti s nízkou tržní kapitalizací iShares MSCI India Small Cap Index Fund (SMIN), který si připsal 13,8 %. Nad hranicí 10% zhodnocení zůstal i další fond zaměřený na malé společnosti, tentokrát ovšem ty podnikající v Indonésii – Market Vectors Indonesia Small-Cap ETF (IDXJ) získal 11,8 %.

Dobře si vedl i Market Vectors Colombia ETF (COLX), který si připsal 12,6 %. V portfoliu tohoto ETF naleznete 25 společností, které mají v Kolumbii sídlo a generují zde převážnou část tržeb. V malé míře investuje fond i do kanadských a francouzských společností. Z hlediska tržní kapitalizace převažují velké společnosti (Large Cap).

Nedařilo se těžařům stříbra, biotechnologiím a Rusku

Mnohem smutnější pohled nabízí seznam nejztrátovějších fondů. Největší zářez do červeného pole má za sebou PureFunds ISE Junior Silver ETF (SILJ), který umazal 17,2 %. Tento burzovně obchodovaný fond investuje do malých společností, jež se zaměřují především na hledání nových nalezišť stříbra. Mezi největší společnosti patří Endeavour Silver, Silvercorp Metal a Fortuna Silver Mines. Portfolio obsahuje celkem 24 společností.

Výrazné ztráty zaznamenaly i fondy investující do biotechnologií. SPDR S&P Biotech ETF (XBI) v březnu ztratil 13 %. O mnoho lépe nedopadl ani fond Market Vectors Biotech ETF (BBH), který se propadl o 11,1 %.

Téměř 13% ztrátu zaznamenal také fond zaměřený na akcie společností z oblasti sociálních sítí a multimediálních aplikací. Kurz Global X Social Media Index ETF (SOCL) poklesl 12,7 %.

Upozornění: Informace a data uveřejněná na internetových stránkách ETFs.cz nepředstavují nabídku k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních produktů ani nepředstavují investiční či obchodní doporučení. Obsah internetových stránek slouží jen a pouze ke studijním účelům. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

Další články z rubriky Téma dne

 

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

ETF na index DAX překvapilo investory i finanční experty

Hodnota indexu německých akcií DAX se za první čtvrtletí letošního roku vyhoupla o více než 22 procent. Kdo věřil ETF …

Zájem investorů o ETP dále roste

Zájem investorů o ETP dále roste

Ani v únoru zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP) nepolevil. Druhý měsíc letošního roku poslali investoři do …

Energie: Investorský hit letošního jara

Energie: Investorský hit letošního jara

Miliardy dolarů tečou do burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na ropu. Pět největších fondů obchodující ropu …

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

WisdomTree rozšiřuje nabídku smart beta ETF v Evropě

Společnost WisdomTree uvedla na německou burzu (trh Xetra) šest nových smart beta ETF. Všechny burzovně obchodované fondy investují …

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V lednu se investoři zaměřili na dluhopisové ETP

V posledních dvou měsících roku 2014 vrcholil zájem investorů o burzovně obchodované produkty (ETP), které sledují akciové …

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Emerging Markets: Hodně muziky za málo peněz

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a …